Carl Ludvig Trägårdh Sold at Auction Prices

    • Trägardh, Carl
      May. 06, 2022

      Trägardh, Carl

      1861 Kristianstad - 1899 Paris. Studium an der Royal Swedish Academy of Fine Arts. Mitglied der Künstlerkolonie Grez-sur-Loing. Öl/Holz. Sitzende, strickende Bäuerin. U.r. sign. Verso bez. 35 x 26 cm. R. Lit.: 1,2,5,11.

      Peege Auktionshaus
    • TRÄGÅRDH, CARL, 1861-1899 Kustlandskap med kor.
      May. 05, 2012

      TRÄGÅRDH, CARL, 1861-1899 Kustlandskap med kor.

      Est: - kr890

      TRÄGÅRDH, CARL, 1861-1899 Kustlandskap med kor. Signerad och daterad 1898. Duk, 45x65. Originalram med pastelageskador medföljer.

      Crafoord Auktioner
    • Carl Trägårdh 1861-1899. Vilande kvinna i
      Jan. 31, 2012

      Carl Trägårdh 1861-1899. Vilande kvinna i

      Est: kr2,000 - kr3,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Carl Trägårdh 1861-1899. Kor på grönbete. Signerad
      Jan. 31, 2012

      Carl Trägårdh 1861-1899. Kor på grönbete. Signerad

      Est: kr2,000 - kr2,500

      Auktionskammare Uppsala
      Aug. 29, 2011

      Est: kr5,000 - kr6,000

      Auktionskammare Uppsala
    • - CARL TRÄGÅRDH 1861-1899 Sommarlandskap med
      Nov. 26, 2009

      - CARL TRÄGÅRDH 1861-1899 Sommarlandskap med

      Est: kr15,000 - kr18,000

      - CARL TRÄGÅRDH 1861-1899 Sommarlandskap med hästar Signerad och daterad C. Tragardh -92. Olja på duk, 60 x 81 cm. Läs mer

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL TRÄGÅRDH 1861-1899 Skogsdunge med fåraherde
      May. 28, 2009

      CARL TRÄGÅRDH 1861-1899 Skogsdunge med fåraherde

      Est: kr25,000 - kr30,000

      CARL TRÄGÅRDH 1861-1899 Skogsdunge med fåraherde Cagnes Signerad och daterad C. Tragardh Cagnes 1899. Olja på duk, 72 x 91 cm. PROVENIENS: Disponent Emil Ribes samling, Stockholm LITTERATUR: Lennart Hagerf: Carl Trägårdh En svensk impressionist, Malmö 1947, katalognr 202

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL TRÄGÅRDH 1861-1899 Slättbygd med popplar
      Nov. 27, 2008

      CARL TRÄGÅRDH 1861-1899 Slättbygd med popplar

      Est: kr1,050 - kr1,575

      CARL TRÄGÅRDH 1861-1899 Slättbygd med popplar Signerad Trägårdh. Olja på duk, 58 x 72 cm. UTSTÄLLD: Opponenterna av 1885, Nationalmuseum, Stockholm 1945

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL TRÄGÅRDH 1861-1899 Skånskt landskap med
      Nov. 27, 2008

      CARL TRÄGÅRDH 1861-1899 Skånskt landskap med

      Est: kr1,250 - kr1,575

      CARL TRÄGÅRDH 1861-1899 Skånskt landskap med boskap vid vattendrag Signerad C. Trägårdh. Olja på duk, 30 x 44,5 cm. PROVENIENS: Stephan Trägårdh

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL TRÄGÅRDH 1861-1899 Franskt bymotiv med
      May. 29, 2008

      CARL TRÄGÅRDH 1861-1899 Franskt bymotiv med

      Est: kr12,000 - kr15,000

      CARL TRÄGÅRDH 1861-1899 Franskt bymotiv med vattendrag och ankor Signerad och daterad C. Tragardh -91. Olja på duk, 61 x 51 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL TRÄGÅRDH 1861-1899 Pickande höns Signerad och
      May. 29, 2008

      CARL TRÄGÅRDH 1861-1899 Pickande höns Signerad och

      Est: kr18,000 - kr20,000

      CARL TRÄGÅRDH 1861-1899 Pickande höns Signerad och daterad Trägårdh 1890. Olja på duk, 46 x 59 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL TRAGaRDH 1861-1899 Landskap Olja pa duk
      Nov. 29, 2007

      CARL TRAGaRDH 1861-1899 Landskap Olja pa duk

      Est: kr20,000 - kr25,000

      CARL TRAGaRDH 1861-1899 Landskap Olja pa duk uppfst pa panna, 44 x 56,5 cm. Utfrd 1890 PROVENIENS: Tidigare i professor Emil Johanson-Thors samling, Stockholm UTSTALLD: Minnesutstllning, Malm Museum 1945 LITTERATUR: Lennart Hagerf: Carl Trgardh - En svensk impressionist, Malm 1947, sidan 70ff, avbildad pa sidan 70, katalo...

      Stockholms Auktionsverket
    • Carl Ludwig Tragardh
      Mar. 29, 2001

      Carl Ludwig Tragardh

      Est: £1,000 - £1,500

      Carl Ludwig Tragardh Swedish, 1861-99 a grey in a landscape signed l.r. oil on canvas 65.5 by 78.5 cm., 25 3/4 by 31 in.