Erik Tryggelin Sold at Auction Prices

    • Erik Tryggelin, Market scene from Hötorget, Stockholm
      Jun. 07, 2018

      Erik Tryggelin, Market scene from Hötorget, Stockholm

      Est: kr60,000 - kr80,000

      Signed Erik Tryggelin and dated Hötorget januari 1910. Oil on canvas 90 x 120 cm.

      Bukowskis
    • Erik Tryggelin, Jacobs kyrka, Stockholm ERIK
      Dec. 05, 2012

      Erik Tryggelin, Jacobs kyrka, Stockholm ERIK

      Est: kr15,000 - kr18,000

      Erik Tryggelin, Jacobs kyrka, Stockholm ERIK TRYGGELIN 1878-1962 Jacobs kyrka, Stockholm Signerad och daterad E. Tryggelin 2/11 1918 Olja på duk, 25 x 32,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Erik Tryggelin, Stockholm vid Nybroviken ERIK
      Dec. 05, 2012

      Erik Tryggelin, Stockholm vid Nybroviken ERIK

      Est: kr30,000 - kr40,000

      Erik Tryggelin, Stockholm vid Nybroviken ERIK TRYGGELIN 1878-1962 Stockholm vid Nybroviken Signerad och daterad E. Tryggelin 1929 Olja på duk fäst på pannå, 27,5 x 46,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Erik Tryggelin 1878-1962. Blomstrande syrenbuske.
      Mar. 27, 2012

      Erik Tryggelin 1878-1962. Blomstrande syrenbuske.

      Est: kr3,000 - kr4,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Erik Tryggelin 1878-1962. Motiv från Visby.
      Mar. 27, 2012

      Erik Tryggelin 1878-1962. Motiv från Visby.

      Est: kr3,000 - kr4,000

      Auktionskammare Uppsala
    • ERIK TRYGGELIN, 1878-1962, Passage des Eaux
      Dec. 07, 2011

      ERIK TRYGGELIN, 1878-1962, Passage des Eaux

      Est: kr15,000 - kr20,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Erik Tryggelin 1878-1962. "Vadstena". Signerad och
      Aug. 29, 2011

      Erik Tryggelin 1878-1962. "Vadstena". Signerad och

      Est: kr3,000 - kr4,000

      Auktionskammare Uppsala
    • : Erik Tryggelin: Winter walking at Kungsbron in
      Aug. 10, 2011

      : Erik Tryggelin: Winter walking at Kungsbron in

      Est: kr15,000 - kr20,000

      : Erik Tryggelin: Winter walking at Kungsbron in Stockholm. Signed and dated Erik Tryggelin Februar 1915. Oil on canvas. 123 x 87 cm.

      Bruun Rasmussen Auctioneers
    • ERIK TRYGGELIN 1878-1962 Flickor i blomsteräng
      Jun. 03, 2010

      ERIK TRYGGELIN 1878-1962 Flickor i blomsteräng

      Est: kr8,000 - kr10,000

      ERIK TRYGGELIN 1878-1962 Flickor i blomsteräng Signerad och daterad E. Tryggelin 22/5 1914. Olja på duk fäst på pannå, 27,5 x 23,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • ERIK TRYGGELIN 1878-1962 Norrbro Stockholm
      Jun. 03, 2010

      ERIK TRYGGELIN 1878-1962 Norrbro Stockholm

      Est: kr8,000 - kr10,000

      ERIK TRYGGELIN 1878-1962 Norrbro Stockholm Signerad och daterad E. Tryggelin 31/3 1944. Olja på duk fäst på pannå, 21,5 x 29 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • - ERIK TRYGGELIN 1878-1962 Flickor i vårlandskap
      Nov. 26, 2009

      - ERIK TRYGGELIN 1878-1962 Flickor i vårlandskap

      Est: kr8,000 - kr10,000

      - ERIK TRYGGELIN 1878-1962 Flickor i vårlandskap Signerad och daterad E. Tryggelin 5/5 1925. Olja på duk fäst på pannå, 19 x 20,5 cm. Läs mer

      Stockholms Auktionsverket
    • - ERIK TRYGGELIN 1878-1962 Tidig vintermorgon -
      Nov. 26, 2009

      - ERIK TRYGGELIN 1878-1962 Tidig vintermorgon -

      Est: kr20,000 - kr25,000

      - ERIK TRYGGELIN 1878-1962 Tidig vintermorgon - Skeppsholmen, Stockholm Signerad och daterad E. Tryggelin Stockholm Januari 1939. Olja på duk, 45 x 80 cm. Läs mer

      Stockholms Auktionsverket
    • ERIK TRYGGELIN 1878-1962 Riksdagshuset i skymning
      May. 28, 2009

      ERIK TRYGGELIN 1878-1962 Riksdagshuset i skymning

      Est: kr50,000 - kr60,000

      ERIK TRYGGELIN 1878-1962 Riksdagshuset i skymning Stockholm Signerad och daterad E. Tryggelin Stockholm 4 Juli 1918. Olja på duk, 40 x 66 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • ERIK TRYGGELIN 1878-1962 Månsken över Riddarholmen
      May. 28, 2009

      ERIK TRYGGELIN 1878-1962 Månsken över Riddarholmen

      Est: kr8,000 - kr10,000

      ERIK TRYGGELIN 1878-1962 Månsken över Riddarholmen Stockholm Signerad och daterad E. Tryggelin Stockholm 22/6 1937. Olja på duk fäst på pannå, 17 x 25,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Erik Tryggelin 1878-1962. "Stockholm. Johannes
      Dec. 02, 2008

      Erik Tryggelin 1878-1962. "Stockholm. Johannes

      Est: kr12,000 - kr15,000

      Erik Tryggelin 1878-1962. "Stockholm. Johannes kyrka sedd från Jarlaplan". Signerad och daterad Erik Tryggelin 1922. Olja på duk, 40,5 x 60,5.

      Auktionskammare Uppsala
    • Erik Tryggelin 1878-1962. Parklandskap med
      Dec. 02, 2008

      Erik Tryggelin 1878-1962. Parklandskap med

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Erik Tryggelin 1878-1962. Parklandskap med figurer. Signerad och daterad Tryggelin 5/5 1925. Olja på duk lagd på pannå, 19 x 21. Hörnen med obetydliga färgbortfall efter tidigare montering.

      Auktionskammare Uppsala
    • Erik Tryggelin 1878-1962. Vattenpuss. Signerad och
      Jun. 03, 2008

      Erik Tryggelin 1878-1962. Vattenpuss. Signerad och

      Est: kr5,000 - kr6,000

      Erik Tryggelin 1878-1962. Vattenpuss. Signerad och daterad E. Tryggelin 26/4 1907. Olja på duk lagd på pannå, 31 x 38,5. Obetydliga färgbortfall.

      Auktionskammare Uppsala
    • ERIK TRYGGELIN 1878-1962 Skymning över Norrbro,
      May. 29, 2008

      ERIK TRYGGELIN 1878-1962 Skymning över Norrbro,

      Est: kr40,000 - kr50,000

      ERIK TRYGGELIN 1878-1962 Skymning över Norrbro, Stockholm Signerad och daterad Erik Tryggelin 1920-51. Olja på duk, 76 x 87 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • ERIK TRYGGELIN 1878-1962 Vårlandskap med flickor
      May. 29, 2008

      ERIK TRYGGELIN 1878-1962 Vårlandskap med flickor

      Est: kr150,000 - kr200,000

      ERIK TRYGGELIN 1878-1962 Vårlandskap med flickor vid bäck Signerad och daterad Erik Tryggelin 1916. Olja på duk, 143 x 177 cm. Erik Tryggelin hörde till den generation målare i Sverige som utbildade sig och verkade under den brytningstid när konsten bytte kostym, alltså perioden mellan Konstnärsförbundet och det moderna expressionistisk...

      Stockholms Auktionsverket
    • ERIK TRYGGELIN 1878-1962 Flickor i skogen Signerad
      May. 29, 2008

      ERIK TRYGGELIN 1878-1962 Flickor i skogen Signerad

      Est: kr10,000 - kr12,000

      ERIK TRYGGELIN 1878-1962 Flickor i skogen Signerad och daterad E. Tryggelin 17/1 1922. Olja på duk fäst på pannå, 20,5 x 26 cm. UTSTÄLLD: Minnesutställning, Skövde 1963, katalognr 69

      Stockholms Auktionsverket
    • ERIK TRYGGELIN 1878-1962 Pont Neuf - Paris Daterad
      Nov. 29, 2007

      ERIK TRYGGELIN 1878-1962 Pont Neuf - Paris Daterad

      Est: kr6,000 - kr8,000

      ERIK TRYGGELIN 1878-1962 Pont Neuf - Paris Daterad 22/5 1912 Paris. Olja pa duk fst pa panna, 27 x 35,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • ERIK TRYGGELIN 1878-1962 Motiv fran Rue Lafitte -
      Nov. 29, 2007

      ERIK TRYGGELIN 1878-1962 Motiv fran Rue Lafitte -

      Est: kr100,000 - kr125,000

      ERIK TRYGGELIN 1878-1962 Motiv fran Rue Lafitte - Paris Signerad och daterad Erik Tryggelin Febr 1919, efter skiss nov 1912. Olja pa duk, 52 x 41 cm.

      Stockholms Auktionsverket