Gottfrid Virgin Sold at Auction Prices

Portrait painter, Genre Painter, Painter

    • Gottfired Virgin: Mother with child, 1863
      Dec. 10, 2018

      Gottfired Virgin: Mother with child, 1863

      Est: Ft1,400,000 - Ft1,800,000

      Gottfried Virgin (1831-1876): Mother with child, 1863, oil on canvas, 82 x 63 cm, signed left below: G. Virgin 1863 Paris

      Bodo Gallery and Auction House
    • Gottfrid Virgin
      Aug. 27, 2013

      Gottfrid Virgin

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Gottfrid Virgin 1831-1876. Interiör. Signerad och daterad G. Virgin 1869. Olja på duk, 46 x 39.

      Auktionskammare Uppsala
    • GOTTFRID VIRGIN 1831-1876 Allmogeinteriör med
      Dec. 08, 2010

      GOTTFRID VIRGIN 1831-1876 Allmogeinteriör med

      Est: kr10,000 - kr12,000

      GOTTFRID VIRGIN 1831-1876 Allmogeinteriör med kvinna och barn Signerad och daterad G. Virgin 1871. Olja på pannå, 27,5 x 35,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • - GOTTFRID VIRGIN 1831-1876 Allmogeinteriör med
      Nov. 26, 2009

      - GOTTFRID VIRGIN 1831-1876 Allmogeinteriör med

      Est: kr8,000 - kr10,000

      - GOTTFRID VIRGIN 1831-1876 Allmogeinteriör med Rättvikskulla Signerad och daterad G. Virgin 1864. Olja på duk, 33 x 26 cm. Läs mer

      Stockholms Auktionsverket
    • GOTTFRID VIRGIN 1831-1876 Rastande vandringsman
      Nov. 29, 2007

      GOTTFRID VIRGIN 1831-1876 Rastande vandringsman

      Est: kr12,000 - kr15,000

      GOTTFRID VIRGIN 1831-1876 Rastande vandringsman Signerad och daterad Virgin 1870. Olja pa duk uppfst pa panna, 65 x 52 cm.

      Stockholms Auktionsverket