Philip von Schantz Sold at Auction Prices

b. 1928 -

  • Philip von Schantz
    Aug. 27, 2013

    Philip von Schantz

    Est: kr1,200 - kr1,500

    Philip von Schantz 1928-1998. Karikatyr. Signerad och daterad Pv.Schantz -45. Blyerts på papper, 25,5 x 20,5 (dagermått)

    Auktionskammare Uppsala
  • VON SCHANTZ, PHILIP, 1928-1998. "Vindruvor i
    Dec. 01, 2012

    VON SCHANTZ, PHILIP, 1928-1998. "Vindruvor i

    Est: - kr4,000

    VON SCHANTZ, PHILIP, 1928-1998. "Vindruvor i stiliserad skål. Signerad, P.T. (provtryck) och daterad -89. 69,5x49,5 cm. Ej examinerad ur ram. (D)."

    Crafoord Auktioner
  • Philip von Schantz 1928-1998. "De tre krusen".
    Jan. 31, 2012

    Philip von Schantz 1928-1998. "De tre krusen".

    Est: kr5,000 - kr7,000

    Auktionskammare Uppsala
  • [ PRINTS ]
    Jun. 16, 2011

    [ PRINTS ]

    Est: kr12,000 - kr15,000

    PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Red Currants II Färglitografi, 1980, signerad och numrerad v. Schantz 71/90. I. 61 x 91 cm LITTERATUR: Bjurström 195

    Stockholms Auktionsverket
  • PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Urnor Signerad och
    May. 05, 2011

    PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Urnor Signerad och

    Est: kr30,000 - kr35,000

    PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Urnor Signerad och daterad PvS 81. Olja på duk, 89 x 116 cm. PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Moderna Kvalitén, hösten 2007

    Stockholms Auktionsverket
  • PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Bär, bark och balja
    Dec. 17, 2010

    PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Bär, bark och balja

    Est: kr12,000 - kr15,000

    PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Bär, bark och balja Svit med tre färglitografier, 1978, signerade och numrerade v. Schantz 118/155. I. 39 x 53 cm S. 49,7 x 62,5 cm LITTERATUR: Bjurström 181-183

    Stockholms Auktionsverket
  • PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Stilleben med gädda
    Oct. 27, 2010

    PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Stilleben med gädda

    Est: kr20,000 - kr25,000

    PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Stilleben med gädda Signerad och daterad PvS -72. Olja på duk, 33,5 x 54,5 cm. PROVENIENS Galerie Blanche, Stockholm 1973

    Stockholms Auktionsverket
  • [ PRINTS ]
    Jun. 15, 2010

    [ PRINTS ]

    Est: kr5,000 - kr6,000

    PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Fyra lökar Färglitografi, 1985, signerad v. Schantz 177/180. I. 36 x 49 cm S. 45 x 60 cm LITTERATUR: Bjurström 227

    Stockholms Auktionsverket
  • [ PRINTS ]
    Jun. 15, 2010

    [ PRINTS ]

    Est: kr8,000 - kr10,000

    PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Red Currants I Färglitografi, 1980, signerad och numrerad v. Schantz 16/90. I. 60,5 x 93 cm LITTERATUR: Bjurström 194

    Stockholms Auktionsverket
  • PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Stilleben med blaBOr
    Nov. 02, 2007

    PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Stilleben med blaBOr

    Est: kr150,000 - kr175,000

    PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Stilleben med blaBOr i trolada Signerad och daterad PvS -76. Olja pa duk, 100 x 81 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Stilleben Signerad
    Nov. 02, 2007

    PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Stilleben Signerad

    Est: kr20,000 - kr25,000

    PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Stilleben Signerad och daterad v Schantz -88. Akvarell, 47,5 x 58,5 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Vaser mot gavlar
    Nov. 02, 2007

    PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Vaser mot gavlar

    Est: kr12,000 - kr15,000

    PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Vaser mot gavlar Signerad och daterad v Schantz -92. Akvarell, 16,5 x 22,5 cm.

    Stockholms Auktionsverket