Gustaf Theodor Wallén Sold at Auction Prices

Genre Painter, Portrait painter, Landscape painter, Sculptor, Painter

  • Gustaf Theodor Wallén
    Aug. 27, 2013

    Gustaf Theodor Wallén

    Est: kr10,000 - kr12,000

    Gustaf Theodor Wallén 1860-1948. Kurtis vid port. Signerad G.Th. Wallin Capri. Akvarell, 29,5 x 22 (dagermått).

    Auktionskammare Uppsala
  • Gustaf Theodor Wallén
    Aug. 27, 2013

    Gustaf Theodor Wallén

    Est: kr12,000 - kr15,000

    Gustaf Theodor Wallén 1860-1948. Stilleben med gräsand. Signerad och daterad G.T. Wallén 1878. Akvarell, 45 x 41.

    Auktionskammare Uppsala
  • Gustaf Theodor Wallén, Stockholms skärgård GUSTAF
    Dec. 05, 2012

    Gustaf Theodor Wallén, Stockholms skärgård GUSTAF

    Est: kr25,000 - kr30,000

    Stockholms Auktionsverket
  • Gustaf Theodor Wallén 1860-1948. "Marstrand".
    Jan. 31, 2011

    Gustaf Theodor Wallén 1860-1948. "Marstrand".

    Est: - kr3,000

    Auktionskammare Uppsala
  • GUSTAF THEODOR WALLÉN 1860-1948 Sur les quais de
    May. 28, 2009

    GUSTAF THEODOR WALLÉN 1860-1948 Sur les quais de

    Est: kr150,000 - kr200,000

    GUSTAF THEODOR WALLÉN 1860-1948 Sur les quais de la Seine tidningsläsande droskkuskar Signerad G.Th Wallén. Olja på duk, 75 x 100 cm. Utförd i Paris 1889-1892 PROVENIENS Fritzes Hovbokhandel, Stockholm 1947, under titeln Seinekajen LITTERATUR Urban Windahl: Gustaf Theodor Wallén, Stiftelsen Walléngården, Leksand 1993, sida... Ändring/Sale room notice Litteratur/Literature Urban Windahl, Gustave Theodor Wallén...

    Stockholms Auktionsverket