Anna Eleonora Charlotta Wallenberg Sold at Auction Prices

Portrait painter, Genre Painter, Landscape painter, Painter

  • HOLLÄNDSK SKOLA omkring 1650 Lärd man med gåspenna
    May. 25, 2011

    HOLLÄNDSK SKOLA omkring 1650 Lärd man med gåspenna

    Est: kr40,000 - kr50,000

    HOLLÄNDSK SKOLA omkring 1650 Lärd man med gåspenna Olja på duk, 97 x 85 cm. Dutch school. Oil on canvas. EXPERTIS: Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris PROVENIENS: Anna Wallenberg, född von Sydow (1838-1910), därefter i arv inom släkten

    Stockholms Auktionsverket