Elisabeth Maria Warling Sold at Auction Prices

  • ELISABETH WARLING 1858-1915 Pastell på papper
    May. 11, 2013

    ELISABETH WARLING 1858-1915 Pastell på papper

    ELISABETH WARLING 1858-1915 Pastell på papper Kvinnoporträtt Signerad och daterad -88 Bildstorlek ca 57.5 x 42.5 cm Marginalerna med revor och obetydligt bortfall Ej examinerad ur ram

    Skanes Action House
  • ELISABETH WARLING 1858-1915 Kvinna i interiör
    Dec. 08, 2010

    ELISABETH WARLING 1858-1915 Kvinna i interiör

    Est: kr8,000 - kr10,000

    ELISABETH WARLING 1858-1915 Kvinna i interiör Signerad E. Warling. Olja på duk, 38,5 x 22,5 cm. PROVENIENS: Kamrer Gösta Bergh

    Stockholms Auktionsverket
  • ELISABETH WARLING 1858-1915 Strandvägen-Stockholm
    Jun. 03, 2010

    ELISABETH WARLING 1858-1915 Strandvägen-Stockholm

    Est: kr20,000 - kr25,000

    ELISABETH WARLING 1858-1915 Strandvägen-Stockholm Signerad och daterad Elisabeth Warling -74. Olja på duk fäst på papp, 25 x 35 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • ELISABETH WARLING 1858-1915 Liten flicka i
    May. 28, 2009

    ELISABETH WARLING 1858-1915 Liten flicka i

    Est: kr8,000 - kr10,000

    ELISABETH WARLING 1858-1915 Liten flicka i dörröppning Signerad E. Warling. Olja på duk, 45 x 31,5 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • Elisabeth Warling 1858-1915. Fiskarflicka bärande
    Dec. 02, 2008

    Elisabeth Warling 1858-1915. Fiskarflicka bärande

    Est: kr4,000 - kr5,000

    Elisabeth Warling 1858-1915. Fiskarflicka bärande nät. Signerad och daterad Elisabeth Warling 89. Olja på duk, 34 x 22.

    Auktionskammare Uppsala
  • ELISABETH WARLING 1858-1915 Porträtt av friherre
    Nov. 27, 2008

    ELISABETH WARLING 1858-1915 Porträtt av friherre

    Est: kr1,250 - kr1,575

    ELISABETH WARLING 1858-1915 Porträtt av friherre kapten Lars Gustav von Paykull (1835-1899) iklädd uniformsrock med svärdsorden midjebild Signerad och daterad Elisabeth Warling 90. Olja på duk, 81 x 65 cm. PROVENIENS: Friherrliga ätten von Paykull, Wallox-Säby, Östuna socken, Uppland

    Stockholms Auktionsverket
  • ELISABETH WARLING 1858-1915 Hyacinten - interir
    Nov. 29, 2007

    ELISABETH WARLING 1858-1915 Hyacinten - interir

    Est: kr15,000 - kr17,000

    ELISABETH WARLING 1858-1915 Hyacinten - interir med kvinna Signerad E. Warling. Olja pa duk, 27 x 38 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • ELISABETH WARLING 1858-1915 Hyacinten
    May. 31, 2007

    ELISABETH WARLING 1858-1915 Hyacinten

    Stockholms Auktionsverket