Bjorn Wessman Sold at Auction Prices

b. 1949 -

    • WESSMAN, BJÖRN
      Sep. 22, 2023

      WESSMAN, BJÖRN

      Est: CHF5,000 - CHF8,000

      (geboren 1949 in Hässleholm, arbeitet in Schweden) "Les Raisins dorés et le Chemin rouge". 2011. Öl auf Leinwand. Verso signiert, datiert und betitelt, Etikett der Galerie Proarta auf dem Keilrahmen. 300x300 cm.

    • WESSMAN, BJÖRN
      Jul. 04, 2023

      WESSMAN, BJÖRN

      Est: CHF8,000 - CHF12,000

    • WESSMAN, BJÖRN
      Jun. 23, 2023

      WESSMAN, BJÖRN

      Est: CHF8,000 - CHF12,000

    • Björn Wessman
      Aug. 27, 2013

      Björn Wessman

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Björn Wessman född 1949. "Midnatt I-II", diptyk. Signerade a tergo samt daterade 1988. Olja på duk, 190 x 102 och 190 x 49.

      Auktionskammare Uppsala
    • Bjorn WESSMAN (1949 -) "Origin" Huile sur toile signée titrée et datée au dos 170 x 225 cm.
      Apr. 29, 2013

      Bjorn WESSMAN (1949 -) "Origin" Huile sur toile signée titrée et datée au dos 170 x 225 cm.

    • Bjorn WESSMAN (1949 -) "Tasman Devil" Huile sur toile signée, datée 2003 et titrée au dos 143 x 200 cm.
      Apr. 29, 2013

      Bjorn WESSMAN (1949 -) "Tasman Devil" Huile sur toile signée, datée 2003 et titrée au dos 143 x 200 cm.

    • Björn Wessman, Utan titel
      May. 22, 2012

      Björn Wessman, Utan titel

      Est: kr20,000 - kr25,000

      BJÖRN WESSMAN född 1949 Utan titel Olja på duk, 200 x 270 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • BJÖRN WESSMAN, född 1949, Dienne Deux, Signerad
      Nov. 15, 2011

      BJÖRN WESSMAN, född 1949, Dienne Deux, Signerad

      Est: kr4,000 - kr5,000

      Stockholms Auktionsverket
    • BJÖRN WESSMAN, född 1949, Vara, Signerad och
      Nov. 15, 2011

      BJÖRN WESSMAN, född 1949, Vara, Signerad och

      Est: kr18,000 - kr20,000

      Stockholms Auktionsverket
    • BJÖRN WESSMAN född 1949 Utan titel Signerad och
      May. 05, 2011

      BJÖRN WESSMAN född 1949 Utan titel Signerad och

      Est: kr10,000 - kr12,000

      BJÖRN WESSMAN född 1949 Utan titel Signerad och daterad B. Wessman 1984. Akryl på papper, 75 x 57 cm. PROVENIENS: Galleri Krister Fahl, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • BJÖRN WESSMAN född 1949 Forsdjup Signerad och
      May. 05, 2011

      BJÖRN WESSMAN född 1949 Forsdjup Signerad och

      Est: kr10,000 - kr12,000

      BJÖRN WESSMAN född 1949 Forsdjup Signerad och daterad på baksidan Björn Wessman 1985. Olja på duk, 140 x 110 cm. PROVENIENS: IBM Skrivarfabrik, Stockholm 1993

      Stockholms Auktionsverket
    • BJÖRN WESSMAN född 1949 Isanka Signerad och
      May. 05, 2011

      BJÖRN WESSMAN född 1949 Isanka Signerad och

      Est: kr25,000 - kr30,000

      BJÖRN WESSMAN född 1949 Isanka Signerad och daterad på baksidan Björn Wessman 1999. Olja på duk, 152 x 152 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • WESSMAN, Björn (född 1949): Vattenfall, signerad
      Mar. 21, 2011

      WESSMAN, Björn (född 1949): Vattenfall, signerad

      Est: - kr1,200

      WESSMAN, Björn (född 1949): Vattenfall, signerad Björn Wessman, 117/143, färglitografi, 60x80

      Stockholms Auktionsverket
    • Björn Wessman född 1949. Svarta nyheter. Signerad
      Jan. 31, 2011

      Björn Wessman född 1949. Svarta nyheter. Signerad

      Est: kr1,000 - kr1,500

      Auktionskammare Uppsala
    • Wessman, Björn, färglito, komposition, sign o numr
      Jun. 24, 2010

      Wessman, Björn, färglito, komposition, sign o numr

      Wessman, Björn, färglito, komposition, sign o numr 80/125, 74 x 56 cm

      Hallands Auktionsverk
    • D - BJÖRN WESSMAN född 1949 Illingen Signerad och
      May. 03, 2010

      D - BJÖRN WESSMAN född 1949 Illingen Signerad och

      Est: kr10,000 - kr12,000

      D - BJÖRN WESSMAN född 1949 Illingen Signerad och daterad på baksidan Björn Wessman 1991. Olja på duk, 44 x 85 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Björn Wessman, blandteknik, 45x51 cm.
      Mar. 27, 2010

      Björn Wessman, blandteknik, 45x51 cm.

      Crafoord Auktioner
    • BJÖRN WESSMAN född 1949 Korselbränna Signerad och
      Oct. 27, 2009

      BJÖRN WESSMAN född 1949 Korselbränna Signerad och

      Est: kr30,000 - kr35,000

      BJÖRN WESSMAN född 1949 Korselbränna Signerad och daterad på baksidan Björn Wessman 1990. Olja på duk, 162,5 x 305 cm. I Björn Wessmans måleri är naturen ständigt närvarande. Redan som liten fascinerades han av naturen och samlade systematiskt in växter till sitt herbarium. Det intressanta och oförutsägbara i Wessmans måleri är den...

      Stockholms Auktionsverket
      Oct. 27, 2009

      Est: kr4,000 - kr5,000

      BJÖRN WESSMAN född 1949 Utan titel Signerad och daterad Wessman -90. Olja på duk fäst på pannå, 18,5 x 20,5 cm. PROVENIENS: Museimannen Gunnar Sandberg, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • BJÖRN WESSMAN född 1949 Landskap Signerad Björn
      Oct. 27, 2009

      BJÖRN WESSMAN född 1949 Landskap Signerad Björn

      Est: kr3,000 - kr4,000

      BJÖRN WESSMAN född 1949 Landskap Signerad Björn Wessman. Akvarell på papper, 49,5 x 69 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • BJÖRN WESSMAN född 1949 Kyle Signerad och daterad
      Oct. 27, 2009

      BJÖRN WESSMAN född 1949 Kyle Signerad och daterad

      Est: kr6,000 - kr8,000

      BJÖRN WESSMAN född 1949 Kyle Signerad och daterad på baksidan Björn Wessman 1990. Olja på duk, 162 x 49 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Prints : BJÖRN WESSMAN, Landskap (d)
      Jun. 15, 2009

      Prints : BJÖRN WESSMAN, Landskap (d)

      Est: - kr2,000

      Bukowskis
    • BJÖRN WESSMAN född 1949 Bäckhästen Olja på duk,
      Apr. 29, 2009

      BJÖRN WESSMAN född 1949 Bäckhästen Olja på duk,

      Est: kr20,000 - kr25,000

      BJÖRN WESSMAN född 1949 Bäckhästen Olja på duk, 170 x 150 cm. Utförd 1985 PROVENIENS: Galleri Björkwall, Täby Landskapet och naturen i varierade former har varit återkommande motiv i Björn Wessmans färgstarka konstnärskap. Redan tidigt samlade han växter till ett eget herbarium och i hans tappning finns landskapet med såväl ur ett...

      Stockholms Auktionsverket
    • BJÖRN WESSMAN född 1949 Vidga Signerad på baksidan
      Apr. 29, 2009

      BJÖRN WESSMAN född 1949 Vidga Signerad på baksidan

      Est: kr25,000 - kr30,000

      BJÖRN WESSMAN född 1949 Vidga Signerad på baksidan Björn Wessman. Olja på duk, 245 x 200 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • BJÖRN WESSMAN född 1949 Balvad Signerad och
      Apr. 29, 2009

      BJÖRN WESSMAN född 1949 Balvad Signerad och

      Est: kr6,000 - kr8,000

      BJÖRN WESSMAN född 1949 Balvad Signerad och daterad Wessman 1992. Olja på duk, 38 x 36 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • BJÖRN WESSMAN "Vild" (d) Department: Paintings
      Mar. 04, 2008

      BJÖRN WESSMAN "Vild" (d) Department: Paintings

      Est: kr4,000 - kr6,000

      Bukowskis
    • Björn Wessman född 1949. "Vildapel". Signerad och
      Dec. 07, 2007

      Björn Wessman född 1949. "Vildapel". Signerad och

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Björn Wessman född 1949. "Vildapel". Signerad och daterad Wessman 1985. Blandteknik, 78 x 57. Signed and dated Wessman 1985. Mixed media, 78 x 57 cm.

      Auktionskammare Uppsala