Sven (1887) Westman Sold at Auction Prices

  • D - SVEN WESTMAN 1887-1962 Genova Palma de
    Apr. 13, 2011

    D - SVEN WESTMAN 1887-1962 Genova Palma de

    Est: kr80,000 - kr100,000

    D - SVEN WESTMAN 1887-1962 Genova Palma de Mallorca Monogramsignerad samt signerad och daterad på baksidan Sven R. Westman 1927. Olja på duk, 59,5 x 72,5 cm. PROVENIENS Inköpt på Fritzes Hovbokhandel, Stockholm 1946 Sven Westman tillhörde på 1910-talet kretsen kring Arvid Fougstedt, först i Frankrike sedan, från och med 1916, i Spa...

    Stockholms Auktionsverket
  • SVEN WESTMAN 1887-1962 Pont Neuf Paris
    May. 28, 2009

    SVEN WESTMAN 1887-1962 Pont Neuf Paris

    Est: kr12,000 - kr15,000

    SVEN WESTMAN 1887-1962 Pont Neuf Paris Monogramsignerad samt signerad och daterad på baksidan Sven R. Westman Paris 1936. Olja på duk, 50 x 61 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • SVEN WESTMAN 1887-1962 Pont Neuf - Paris
    Nov. 29, 2007

    SVEN WESTMAN 1887-1962 Pont Neuf - Paris

    Est: kr15,000 - kr20,000

    SVEN WESTMAN 1887-1962 Pont Neuf - Paris Monogramsignerad samt signerad och daterad a tergo Sven R Westman Paris 1936. Olja pa duk, 50 x 61 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • SVEN WESTMAN 1887-1962 Genova - berglandskap fran
    Nov. 29, 2007

    SVEN WESTMAN 1887-1962 Genova - berglandskap fran

    Est: kr15,000 - kr20,000

    SVEN WESTMAN 1887-1962 Genova - berglandskap fran Palma de Mallorca Signerad med monogram. Olja pa duk, 50 x 65 cm. Utfrd 1926-27

    Stockholms Auktionsverket
  • SVEN WESTMAN 1887-1962 Sydfranskt landskap S:t
    Nov. 01, 2007

    SVEN WESTMAN 1887-1962 Sydfranskt landskap S:t

    Est: kr30,000 - kr35,000

    SVEN WESTMAN 1887-1962 Sydfranskt landskap S:t Paul Signerad Sven R. Westman. Olja pa duk, 67 x 93 cm. LITTERATUR: Svenskt konstnorslexikon, Malmo 1967, omnomnd sidan 648 Ord och bild, 1932, avbildad pa helsida Bergslagen i Ord och Bild, omnomnd Sven Westman tillhorde pa 1910-talet kretsen kring Arvid Fougstedt, forst i Fran...

    Stockholms Auktionsverket
  • SVEN WESTMAN 1887-1962 Genova
    May. 31, 2007

    SVEN WESTMAN 1887-1962 Genova

    SVEN WESTMAN 1887-1962 Genova

    Stockholms Auktionsverket
  • Sven R. Westman
    Jun. 22, 2005

    Sven R. Westman

    Swedish, 1887-1962 MEDITERRANEAN FANTASY Signed Sven R. Westman (lr) Oil on canvas 21 3/4 x 18 inches Lined - glue. Frame rubbing. Scattered craquelure, heavy at times. Inpainting within the lines of the craquelure in the lower right corner and in the upper 3 inches of the sky. 4 x 2 inch area of inpainting in the upper left of sky. Few smaller scattered spots.

    Doyle New York