Axel Leopold Wiberg Sold at Auction Prices

    • Painting, Axel Leopold Wiberg
      Jul. 14, 2019

      Painting, Axel Leopold Wiberg

      Est: $6,000 - $9,000

      Axel Leopold Wiberg (Swedish, 1867-1890), Tahitian Idyll, circa 1885, oil on canvas, unsigned, canvas (unframed): 26"h x 23.25"w

      Clars Auctions
      Jul. 14, 2019

      Painting, Axel Leopold Wiberg

      Est: $6,000 - $9,000

      Axel Leopold Wiberg (Swedish, 1867-1890), Tahitian Splendor, circa 1885, oil on canvas, signed lower right, canvas (unframed): 26.25"h x 25.25"w

      Clars Auctions
    • AXEL LEOPOLD WIBERG 1867-1890 Utsikt från
      Jun. 03, 2010

      AXEL LEOPOLD WIBERG 1867-1890 Utsikt från

      Est: kr20,000 - kr25,000

      AXEL LEOPOLD WIBERG 1867-1890 Utsikt från Stadsgården mot Stockholms inlopp Signerad och daterad A.L. Wiberg 1891. Olja på duk, 61 x 91,5 cm. Wiberg studerade vid Konstakademien 1886-90. Enligt Svenskt Konstnärslexikon dog Wiberg 1890 endast 23 år gammal. Denna målning är dock tydligt daterad 1891.

      Stockholms Auktionsverket
    • AXEL LEOPOLD WIBERG 1867-1890 Söderhavsmotiv med
      May. 29, 2008

      AXEL LEOPOLD WIBERG 1867-1890 Söderhavsmotiv med

      Est: kr40,000 - kr50,000

      AXEL LEOPOLD WIBERG 1867-1890 Söderhavsmotiv med hydda och palmer Olja på duk, 66 x 64 cm. PROVENIENS: Friherre Ernst Åkerhielm g.m. Mabel de Harven, Stockholm därefter genom gåva till nuvarande ägare

      Stockholms Auktionsverket
    • AXEL LEOPOLD WIBERG 1867-1890 Söderhavsmotiv i
      May. 29, 2008

      AXEL LEOPOLD WIBERG 1867-1890 Söderhavsmotiv i

      Est: kr40,000 - kr50,000

      AXEL LEOPOLD WIBERG 1867-1890 Söderhavsmotiv i aftonrodnad Olja på duk, 66 x 59 cm. PROVENIENS: Friherre Ernst Åkerhielm g.m. Mabel de Harven, Stockholm därefter genom gåva till nuvarande ägare

      Stockholms Auktionsverket
      May. 29, 2008

      Est: kr40,000 - kr50,000

      AXEL LEOPOLD WIBERG 1867-1890 Söderhavsmotiv med lagun och palmer Signerad A.L. Wiberg. Olja på duk, 66 x 59 cm. PROVENIENS: Friherre Ernst Åkerhielm g.m. Mabel de Harven, Stockholm därefter genom gåva till nuvarande ägare

      Stockholms Auktionsverket
      May. 29, 2008

      Est: kr15,000 - kr20,000

      AXEL LEOPOLD WIBERG 1867-1890 Utsikt från Skeppsholmen mot Grand Hotel Stockholm Signerad A L Viberg. Olja på duk, 60,5 x 50,5 cm. Målaren Axel Leopold Wiberg, bördig från Södermanland, utbildade sig under åren 1886-1890 vid Konstakademien i Stockholm. Endast 27 år gammal ändades hans liv efter ett långvarigt bröstlidande.

      Stockholms Auktionsverket