Hans Wigert Sold at Auction Prices

Painter, Sculptor, b. 1932 - d. 2015

  • Hans Wigert Born 1932 Trädplantering (Planting
    May. 14, 2013

    Hans Wigert Born 1932 Trädplantering (Planting

    Est: kr12,000 - kr15,000

    Hans Wigert Born 1932 Trädplantering (Planting Trees). (d) Signed Hans Wigert and dated Grundsunda 1989 on verso. Canvas 65 x 92 cm.

    Bukowskis
  • Hans Wigert född 1932. "Studie, Konstakademien".
    Apr. 09, 2013

    Hans Wigert född 1932. "Studie, Konstakademien".

    Est: kr3,000 - kr4,000

    Hans Wigert född 1932. "Studie, Konstakademien". Signerad samt daterad a tergo Hans Wigert 1960-1963. Olja på duk, 71,5 x 64,5.

    Auktionskammare Uppsala
  • Hans Wigert född 1932. "Mina fågelskrämmor".
    Aug. 28, 2012

    Hans Wigert född 1932. "Mina fågelskrämmor".

    Est: kr2,000 - kr3,000

    Auktionskammare Uppsala
  • Hans Wigert född 1932. Ansikten. Signerad och
    Aug. 27, 2012

    Hans Wigert född 1932. Ansikten. Signerad och

    Hans Wigert född 1932. Ansikten. Signerad och numrerad Hans Wigert 14

    Auktionskammare Uppsala
  • HANS WIGERT, född 1932, Hästen, Signerad och
    Nov. 15, 2011

    HANS WIGERT, född 1932, Hästen, Signerad och

    Est: kr15,000 - kr18,000

    Stockholms Auktionsverket
  • HANS WIGERT, född 1932, Huvudstuga, Signerad och
    Nov. 15, 2011

    HANS WIGERT, född 1932, Huvudstuga, Signerad och

    Est: kr4,000 - kr5,000

    Stockholms Auktionsverket
  • HANS WIGERT, född 1932, Rallarros, Signerad och
    Nov. 15, 2011

    HANS WIGERT, född 1932, Rallarros, Signerad och

    Est: kr25,000 - kr30,000

    Stockholms Auktionsverket
  • HANS WIGERT född 1932 Skatan Signerad och daterad
    May. 05, 2011

    HANS WIGERT född 1932 Skatan Signerad och daterad

    Est: kr20,000 - kr25,000

    HANS WIGERT född 1932 Skatan Signerad och daterad med dedikation på baksidan, Till Taikan, Hans Wigert G-sunda 1973. Olja på duk, 92 x 73 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • HANS WIGERT född 1932 Skärgårdsgädda Signerad och
    Oct. 27, 2010

    HANS WIGERT född 1932 Skärgårdsgädda Signerad och

    Est: kr10,000 - kr12,000

    HANS WIGERT född 1932 Skärgårdsgädda Signerad och daterad på baksidan Hans Wigert Sthlm 1970. Olja på duk, 61 x 50 cm. PROVENIENS Galleri 69, Göteborg 1973

    Stockholms Auktionsverket
  • HANS WIGERT född 1932 Lergöken Signerad och
    Oct. 27, 2010

    HANS WIGERT född 1932 Lergöken Signerad och

    Est: kr12,000 - kr15,000

    HANS WIGERT född 1932 Lergöken Signerad och daterad på baksidan Hans Wigert Enskede 1967. Olja på duk , 46 x 55 cm. PROVENIENS Galleri 54, Göteborg 1968

    Stockholms Auktionsverket
  • HANS WIGERT född 1932 Risbrasa Signerad och
    Oct. 27, 2010

    HANS WIGERT född 1932 Risbrasa Signerad och

    Est: kr10,000 - kr12,000

    HANS WIGERT född 1932 Risbrasa Signerad och daterad på baksidan Hans Wigert Grundsunda 2003. Olja på duk, 46 x 38 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • HANS WIGERT född 1932 Krysshamnsviken Signerad och
    Oct. 27, 2010

    HANS WIGERT född 1932 Krysshamnsviken Signerad och

    Est: kr12,000 - kr15,000

    HANS WIGERT född 1932 Krysshamnsviken Signerad och daterad på baksidan Hans Wigert Stavsnäs 1975-76. Olja på duk, 58 x 49 cm. UTSTÄLLD Galerie Belle, Västerås, utställning nr 137

    Stockholms Auktionsverket
  • D - HANS WIGERT född 1932 Ripjägare Signerad och
    May. 03, 2010

    D - HANS WIGERT född 1932 Ripjägare Signerad och

    Est: kr12,000 - kr15,000

    D - HANS WIGERT född 1932 Ripjägare Signerad och daterad på baksidan Hans Wigert Grundsunda 1999-2002-2004. Olja på duk, 33,5 x 41,5 cm. PROVENIENS: Galleri Lars Bohman, Stockholm

    Stockholms Auktionsverket
  • D - HANS WIGERT född 1932 Ångermanländskt landskap
    May. 03, 2010

    D - HANS WIGERT född 1932 Ångermanländskt landskap

    Est: kr25,000 - kr30,000

    D - HANS WIGERT född 1932 Ångermanländskt landskap Signerad och daterad på baksidan Hans Wigert Grundsunda 1989. Olja på duk, 116 x 89 cm. PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägare

    Stockholms Auktionsverket
  • D - HANS WIGERT född 1932 Efter älven Signerad och
    May. 03, 2010

    D - HANS WIGERT född 1932 Efter älven Signerad och

    Est: kr12,000 - kr15,000

    D - HANS WIGERT född 1932 Efter älven Signerad och daterad på baksidan Hans Wigert Grundsunda 2004. Olja på duk fäst på pannå, 29 x 56 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • HANS WIGERT född 1932 Bland älgört och rallarros
    Oct. 27, 2009

    HANS WIGERT född 1932 Bland älgört och rallarros

    Est: kr12,000 - kr15,000

    HANS WIGERT född 1932 Bland älgört och rallarros Signerad och daterad på baksidan Hans Wigert Grundsunda 1982. Olja på duk, 55 x 58 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • HANS WIGERT född 1932 Fiskepaus Signerad och
    Oct. 27, 2009

    HANS WIGERT född 1932 Fiskepaus Signerad och

    Est: kr12,000 - kr15,000

    HANS WIGERT född 1932 Fiskepaus Signerad och daterad på baksidan Hans Wigert Grundsunda 1974. Olja på duk, 46,5 x 54 cm. PROVENIENS: Galleri Ahlner

    Stockholms Auktionsverket
  • HANS WIGERT född 1932 Musikens makt Signerad och
    Oct. 27, 2009

    HANS WIGERT född 1932 Musikens makt Signerad och

    Est: kr25,000 - kr30,000

    HANS WIGERT född 1932 Musikens makt Signerad och daterad på baksidan Hans Wigert Grundsunda 1980. Olja på duk, 48 x 55 cm. PROVENIENS Stockholms Auktionsverk, Moderna november 2006 Inköpt från konstnären

    Stockholms Auktionsverket
  • HANS WIGERT född 1932 Skogsfrun bykar (fritt efter
    Oct. 27, 2009

    HANS WIGERT född 1932 Skogsfrun bykar (fritt efter

    Est: kr30,000 - kr40,000

    HANS WIGERT född 1932 Skogsfrun bykar (fritt efter modellteckning av Rodin) Signerad och daterad på baksidan Hans Wigert Grundsunda 1988. Olja på duk, 92 x 98 cm. PROVENIENS: Inköpt från konstnären UTSTÄLLD: Gallerie S, Stockholm

    Stockholms Auktionsverket
  • HANS WIGERT född 1932 Klockstapeln Signerad och
    Oct. 27, 2009

    HANS WIGERT född 1932 Klockstapeln Signerad och

    Est: kr4,000 - kr5,000

    HANS WIGERT född 1932 Klockstapeln Signerad och daterad på baksidan Hans Wigert Grundsunda 1992. Olja på duk, 35,5 x 27,5 cm. PROVENIENS: Inköpt från konstnären av nuvarande ägare

    Stockholms Auktionsverket
  • HANS WIGERT född 1932 Skulptur Sovande Signerad
    Oct. 27, 2009

    HANS WIGERT född 1932 Skulptur Sovande Signerad

    Est: kr12,000 - kr15,000

    HANS WIGERT född 1932 Skulptur Sovande Signerad och daterad på baksidan Hans Wigert 1970-74-75. Olja på duk, 55 x 65 cm. PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Moderna november 2007 UTSTÄLLD: Galerie Ahlner, Stockholm

    Stockholms Auktionsverket
  • HANS WIGERT född 1932 I min trädgård aprilsnö
    Oct. 27, 2009

    HANS WIGERT född 1932 I min trädgård aprilsnö

    Est: kr10,000 - kr12,000

    HANS WIGERT född 1932 I min trädgård aprilsnö Signerad och daterad på baksidan Hans Wigert Stavsnäs 1988. Olja på duk, 54 x 65 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • HANS WIGERT född 1932 Växthuset Signerad och
    Apr. 29, 2009

    HANS WIGERT född 1932 Växthuset Signerad och

    Est: kr30,000 - kr35,000

    HANS WIGERT född 1932 Växthuset Signerad och daterad på baksidan Hans Wigert Stavsnäs 1991. Olja på duk, 100 x 81 cm. UTSTÄLLD: Vad naturen ger, Helsingfors Konsthall 1991

    Stockholms Auktionsverket
  • HANS WIGERT född 1932 Skulptur - Sovande Signerad
    Apr. 29, 2009

    HANS WIGERT född 1932 Skulptur - Sovande Signerad

    Est: kr20,000 - kr25,000

    HANS WIGERT född 1932 Skulptur - Sovande Signerad och daterad på baksidan Hans Wigert 1970-74-75. Olja på duk, 55 x 65 cm. PROVENIENS: Moderna Kvalitén, Stockholms Auktionsverk, hösten 2007, katalognr 1229 UTSTÄLLD: Galerie Ahlner, Stockholm

    Stockholms Auktionsverket
  • HANS WIGERT född 1932 Kyssen Signerad på baksidan
    Apr. 29, 2009

    HANS WIGERT född 1932 Kyssen Signerad på baksidan

    Est: kr8,000 - kr10,000

    HANS WIGERT född 1932 Kyssen Signerad på baksidan Hans Wigert Karesuando Mounio Kautokeino kyrkogården. Olja på duk, 52 x 46 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • HANS WIGERT född 1932 Landskap Signerad och
    Apr. 29, 2009

    HANS WIGERT född 1932 Landskap Signerad och

    Est: kr15,000 - kr20,000

    HANS WIGERT född 1932 Landskap Signerad och daterad på baksidan Hans Wigert Grundsunda 1983-84. Olja på duk, 88,5 x 90 cm. PROVENIENS: Galleri Belle, Västerås

    Stockholms Auktionsverket
  • HANS WIGERT född 1932 Haren Signerad och daterad
    Apr. 29, 2009

    HANS WIGERT född 1932 Haren Signerad och daterad

    Est: kr8,000 - kr10,000

    HANS WIGERT född 1932 Haren Signerad och daterad på baksidan Hans Wigert Stafsnäs 1975. Olja på duk fäst på pannå, 32 x 59 cm. PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägare

    Stockholms Auktionsverket
  • HANS WIGERT född 1932 En sommarbukett Signerad och
    Apr. 29, 2009

    HANS WIGERT född 1932 En sommarbukett Signerad och

    Est: kr8,000 - kr10,000

    HANS WIGERT född 1932 En sommarbukett Signerad och daterad på baksidan Hans Wigert Grundsunda 1991. Olja på duk, 38 x 38 cm. PROVENIENS: Moderna Kvalitén, Stockholms Auktionsverk, hösten 2007, katalognr 1228

    Stockholms Auktionsverket
  • HANS WIGERT född 1932 Blommor Signerad och daterad
    Apr. 29, 2009

    HANS WIGERT född 1932 Blommor Signerad och daterad

    Est: kr8,000 - kr10,000

    HANS WIGERT född 1932 Blommor Signerad och daterad på baksidan Hans Wigert G-Sunda 1978. Olja på duk, 37,5 x 37,5 cm. PROVENIENS: Moderna Kvalitén, Stockholms Auktionsverk, hösten 2007, katalognr 1230

    Stockholms Auktionsverket
  • HANS WIGERT född 1932 Kvällsbad Signerad och
    Apr. 29, 2009

    HANS WIGERT född 1932 Kvällsbad Signerad och

    Est: kr20,000 - kr25,000

    HANS WIGERT född 1932 Kvällsbad Signerad och daterad på baksidan Hans Wigert 1976 Grundsunda. Olja på duk, 73 x 60 cm. PROVENIENS: Moderna Kvalitén, Stockholms Auktionsverk, hösten 2006, katalognr 1106 Inköpt direkt från konstnären av tidigare ägare

    Stockholms Auktionsverket
    Apr. 29, 2009

    Est: kr5,000 - kr6,000

    HANS WIGERT född 1932 Klockstapeln Signerad och daterad på baksidan Hans Wigert Grundsunda 1992. Olja på duk, 35,5 x 27,5 cm. PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägare

    Stockholms Auktionsverket
  • HANS WIGERT född 1932 I mitt rönnbärsträd Signerad
    Apr. 29, 2009

    HANS WIGERT född 1932 I mitt rönnbärsträd Signerad

    Est: kr10,000 - kr12,000

    HANS WIGERT född 1932 I mitt rönnbärsträd Signerad och daterad på baksidan Hans Wigert Stavsnäs 1991. Olja på duk, 55 x 46 cm. PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägare

    Stockholms Auktionsverket
  • HANS WIGERT född 1932 Älggräs Signerad och daterad
    Apr. 29, 2009

    HANS WIGERT född 1932 Älggräs Signerad och daterad

    Est: kr5,000 - kr6,000

    HANS WIGERT född 1932 Älggräs Signerad och daterad på baksidan Hans Wigert 1992 Grundsunda. Olja på duk, 35 x 27 cm. PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägare

    Stockholms Auktionsverket
  • HANS WIGERT född 1932 En knippa blommor Signerad
    Apr. 29, 2009

    HANS WIGERT född 1932 En knippa blommor Signerad

    Est: kr8,000 - kr10,000

    HANS WIGERT född 1932 En knippa blommor Signerad och daterad på baksidan Hans Wigert Stavsnäs 1972. Olja på duk, 4 delar samramade, totalt mått 56,5 x 55,5 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • HANS WIGERT född 1932 12.05-12.15 Signerad och
    Oct. 31, 2008

    HANS WIGERT född 1932 12.05-12.15 Signerad och

    Est: kr8,000 - kr10,000

    HANS WIGERT född 1932 12.05-12.15 Signerad och daterad på baksidan Hans Wigert Grundsunda 1983. Olja på duk, 65 x 54 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • HANS WIGERT född 1932 Amor, träffad av egen pil
    Oct. 31, 2008

    HANS WIGERT född 1932 Amor, träffad av egen pil

    Est: kr30,000 - kr40,000

    HANS WIGERT född 1932 Amor, träffad av egen pil Signerad och daterad på baksidan Hans Wigert Grundsunda 1993. Olja på duk, 73 x 92 cm. UTSTÄLLD: Hans Wigert. Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1996, katalognr 121

    Stockholms Auktionsverket
  • HANS WIGERT född 1932 Mönstring Signerad och
    Oct. 31, 2008

    HANS WIGERT född 1932 Mönstring Signerad och

    Est: kr20,000 - kr25,000

    HANS WIGERT född 1932 Mönstring Signerad och daterad på baksidan Hans Wigert 1962-64. Olja på duk, 73 x 60 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • HANS WIGERT född 1932 Plastskynket Signerad och
    Oct. 31, 2008

    HANS WIGERT född 1932 Plastskynket Signerad och

    Est: kr20,000 - kr25,000

    HANS WIGERT född 1932 Plastskynket Signerad och daterad på baksidan Hans Wigert Enskede 1965-66. Olja på duk, 76 x 74 cm. UTSTÄLLD: Galerie Prisma, Stockholm, katalognr 88

    Stockholms Auktionsverket
  • HANS WIGERT född 1932 Näverbunke Signerad och
    Oct. 31, 2008

    HANS WIGERT född 1932 Näverbunke Signerad och

    Est: kr5,000 - kr6,000

    HANS WIGERT född 1932 Näverbunke Signerad och daterad på baksidan Hans Wigert G-sunda 1973. Olja på duk, 46 x 38 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • HANS WIGERT fodd 1932 Katten Signerad och daterad
    Nov. 02, 2007

    HANS WIGERT fodd 1932 Katten Signerad och daterad

    Est: kr18,000 - kr20,000

    HANS WIGERT fodd 1932 Katten Signerad och daterad a tergo Hans Wigert Stafsnos 1971. Olja pa duk, 75 x 70 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • HANS WIGERT fodd 1932 Novemberfrost Signerad och
    Nov. 02, 2007

    HANS WIGERT fodd 1932 Novemberfrost Signerad och

    Est: kr30,000 - kr40,000

    HANS WIGERT fodd 1932 Novemberfrost Signerad och daterad a tergo Hans Wigert 1972 Stavsnos + litet Grundsunda longtan. Olja pa duk, 80 x 96 cm. UTSToLLD: Galerie Ahlner, Stockholm Galerie Belle, Vosteras, utstollningnr 116

    Stockholms Auktionsverket
  • HANS WIGERT fodd 1932 Venus sommarbad Signerad och
    Nov. 02, 2007

    HANS WIGERT fodd 1932 Venus sommarbad Signerad och

    Est: kr30,000 - kr40,000

    HANS WIGERT fodd 1932 Venus sommarbad Signerad och daterad a tergo Hans Wigert G-sunda 1973. Olja pa duk, 92 x 73 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • HANS WIGERT fodd 1932 Varisen Signerad och daterad
    Nov. 02, 2007

    HANS WIGERT fodd 1932 Varisen Signerad och daterad

    Est: kr12,000 - kr15,000

    HANS WIGERT fodd 1932 Varisen Signerad och daterad a tergo Hans Wigert 1988 Stavsnos. Olja pa duk, 46 x 55 cm. PROVENIENS: Galleri Svenska Bilder, Stockholm

    Stockholms Auktionsverket
  • HANS WIGERT fodd 1932 Skidakaren Signerad och
    Nov. 02, 2007

    HANS WIGERT fodd 1932 Skidakaren Signerad och

    Est: kr8,000 - kr10,000

    HANS WIGERT fodd 1932 Skidakaren Signerad och daterad a tergo Hans Wigert 1978 Stafsnos. Olja pa panna, 24,5 x 33 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • HANS WIGERT fodd 1932 Utsikt over klippig SKOrgard
    Nov. 02, 2007

    HANS WIGERT fodd 1932 Utsikt over klippig SKOrgard

    Est: kr8,000 - kr10,000

    HANS WIGERT fodd 1932 Utsikt over klippig SKOrgard Rodloga Signerad och daterad Wigert -59. Olja pa duk, 46 x 38 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • HANS WIGERT fodd 1932 Blommor Signerad och daterad
    Nov. 02, 2007

    HANS WIGERT fodd 1932 Blommor Signerad och daterad

    Est: kr8,000 - kr10,000

    HANS WIGERT fodd 1932 Blommor Signerad och daterad a tergo Hans Wigert G-Sunda 1978. Olja pa duk, 37,5 x 37,5 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • HANS WIGERT fodd 1932 Skulptur Sovande Signerad
    Nov. 02, 2007

    HANS WIGERT fodd 1932 Skulptur Sovande Signerad

    Est: kr15,000 - kr20,000

    HANS WIGERT fodd 1932 Skulptur Sovande Signerad och daterad a tergo Hans Wigert 1970-74-75. Olja pa duk, 55 x 65 cm. UTSToLLD: Galerie Ahlner, Stockholm

    Stockholms Auktionsverket
  • HANS WIGERT fodd 1932 En sommarbukett Signerad och
    Nov. 02, 2007

    HANS WIGERT fodd 1932 En sommarbukett Signerad och

    Est: kr8,000 - kr10,000

    HANS WIGERT fodd 1932 En sommarbukett Signerad och daterad a tergo Hans Wigert Grundsunda 1991. Olja pa duk, 38 x 38 cm.

    Stockholms Auktionsverket