Ana Wilhelmson-Lagerman Sold at Auction Prices

  • ANA WILHELMSON-LAGERMAN 1907-1988 Composition
    Apr. 28, 2009

    ANA WILHELMSON-LAGERMAN 1907-1988 Composition

    Est: kr6,000 - kr8,000

    ANA WILHELMSON-LAGERMAN 1907-1988 Composition fantastique et abstract Signerad och daterad på baksidan Ana Wilhelmson pinxit 1921. Akvarell på papper, 11,5 x 8 cm. Ana Wilhelmson-Lagerman var dotter till konstnären Carl Wilhelmson och studerade vid faderns målarskola i Stockholm 1923-28.

    Stockholms Auktionsverket