Bode Willumsen Sold at Auction Prices

Sculptor, Painter

        • BODE WILLUMSEN FOR ROYAL COPENHAGEN CERAMIC EWER Denmark, 1895-1987 Height 7".
          Nov. 13, 2024

          BODE WILLUMSEN FOR ROYAL COPENHAGEN CERAMIC EWER Denmark, 1895-1987 Height 7".

          BODE WILLUMSEN FOR ROYAL COPENHAGEN CERAMIC EWER Denmark, 1895-1987 Marked on underside.

          Eldred's
        • Willumsen for Royal Copenhagen Ceramic Lidded Vase
          Nov. 12, 2024

          Willumsen for Royal Copenhagen Ceramic Lidded Vase

          Bode Willumsen (Danish, 1895-1987) for Royal Copenhagen, Denmark. Ceramic lidded bowl vase vessel with finial in the form of a mythical beast, early 20th century. Stoneware pottery with oxblood glaze. Stamped Royal Copenhagen blue wave maker's mark and signed by Willumsen along the underside; stamped 38 over 20127 below the maker's mark and incised 20127 along the footrim.

          Revere Auctions
        • BODE WILLUMSEN - DANCING WOMAN WITH FLOWERS
          Jul. 23, 2024

          BODE WILLUMSEN - DANCING WOMAN WITH FLOWERS

          Lot 235 Bode Willumsen Danish (1895-1987) Dancing Woman with Flowers (1928) ceramic initialed near base 13 3/4 x 6 x 4 1/2 inches Additional Information: re-offer due to nonpaying bidder Manning Whitby Provenance: The Estate of Pierre Apraxine

          Capsule Gallery Auction
        • Bode Willumsen, Pitchers, set of two
          May. 29, 2024

          Bode Willumsen, Pitchers, set of two

          Est: $600 - $900

          Bode Willumsen Pitchers, set of two Royal Copenhagen Denmark, 1959, 1963 glazed porcelain, glazed stoneware 9.25 h x 5 w x 6.75 d in (23 x 13 x 17 cm) 7 h x 4.5 w x 6.5 d in (18 x 11 x 17 cm) Incised signature with glazed number, manufacturer's mark and three-line wave to underside of each 'BW Royal Copenhagen Denmark'. Provenance: Private Collection, Pacific Northwest This work will ship from Los Angeles, California.

          Wright
          May. 02, 2024

          Lot 71 Bode Willumsen Danish (1895-1987) Dancing Woman with Flowers (1928) ceramic initialed near base 13 3/4 x 6 x 4 1/2 inches Provenance: The Estate of Pierre Apraxine

          Capsule Gallery Auction
        • Bode Willumsen og Knud Kyhn for Kgl. Stentøj
          Apr. 28, 2024

          Bode Willumsen og Knud Kyhn for Kgl. Stentøj

          Est: kr300 - kr600

          Vase med reliefdekoration samt mammut, sungglaseret stentøj, nr. 2938 og 21233, vase med brændingsfejl på base, h. 21 og 16 cm.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Bode Willumsen, eget værksted
          Mar. 02, 2024

          Bode Willumsen, eget værksted

          Est: kr750 - kr1,500

          Kande af glaseret stentøj med opmodeleret fabeldyr på hank, l. 20 cm., h. 18 cm./CD

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Bode Willumsen og Hans Hansen. Marmeladekrukke af stentøj med låg og ske af sølv.
          Dec. 14, 2023

          Bode Willumsen og Hans Hansen. Marmeladekrukke af stentøj med låg og ske af sølv.

          Est: kr3,500 - kr4,000

          Bode Willumsen 1895-1987. Marmeladekrukke af stentøj dekoreret med brunlig glasur, munding med blå detaljer. Sign. samt dat. monogram hhv. 'BW' og 'HH', 1937. Eget værksted. Monteret med tilhørende Hans Hansen låg og marmeladeske af sølv, stemplet Hans Hansen, 830s samt 1937. H. inkl. låg 9 cm, ske L. 13 cm. Samlet sølvvægt 63 g. Proveniens: Stammer fra kunst- og antikvitetshandler Jørgen L. Dalgaards samling og bo.

          Auktionshuset.com
        • Bode Willumsen, prod. Royal Copenhagen
          Nov. 22, 2023

          Bode Willumsen, prod. Royal Copenhagen

          Est: €90 - €120

          Denmark, 1950s, h. 16 cm., decorated ceramic vase, production mark

          Colasanti Casa d'Aste
        • Bode Willumsen, Dishes, set of two
          Nov. 21, 2023

          Bode Willumsen, Dishes, set of two

          Est: $700 - $900

          Bode Willumsen Dishes, set of two Royal Copenhagen Denmark, c. 1960/1961 glazed porcelain 3.625 h x 6.25 w x 6.25 d in (9 x 16 x 16 cm) 8.825 h x 5.5 w x 6.5 d in (22 x 14 x 17 cm) Incised signature with glazed number, manufacturer's mark and three-line wave to underside '20176 BW Royal Copenhagen Denmark'. Glazed signature, manufacturer's mark with three-line wave and incised number to underside '20169 BW'. Provenance: Private Collection, Pacific Northwest This work will ship from Los Angeles, California.

          Wright
        • Bode Willumsen for Kgl., Søholm og Lladro
          Sep. 17, 2023

          Bode Willumsen for Kgl., Søholm og Lladro

          4 figurer, blanc-de-chine porcelæn, porcelæn og keramik, h. 16 - 21 cm.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Bode Willumsen og Svend Lindhardt for Kgl. og B&G
          Sep. 17, 2023

          Bode Willumsen og Svend Lindhardt for Kgl. og B&G

          4 figurer samt lågkrukke, blanc-de-chine, skovhugger med revne på sav, h. 15 - 21 cm.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Bode Willumsen for Kgl. stentøj
          May. 20, 2023

          Bode Willumsen for Kgl. stentøj

          Est: kr500 - kr1,000

          Vase af stentøj med celadonglasur med opmodellerede hanke i form af øgler, nr. 3217, signeret i monogram, afslag på en tak, h. 20 cm.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Bode Willumsen and Knud Andersen, Covered vase on stand
          Apr. 13, 2023

          Bode Willumsen and Knud Andersen, Covered vase on stand

          Est: $1,500 - $2,000

          Bode Willumsen and Knud Andersen Covered vase on stand Royal Copenhagen Denmark, 1944 glazed stoneware, bronze 10.5 h x 5.5 w x 6.5 d in (27 x 14 x 17 cm) Vase features dragon handles. Incised signature and number with manufacturer's mark and three wave line to underside 'BW 20125'. Impressed signature and manufacturer's mark with three wave line to underside of lid and stand 'KA'. This work will ship from Lambertville, New Jersey.

          Rago Arts and Auction Center
        • Bode Willumsen, Gunnar Nylund, Kgl., Rörstrand m.m.
          Mar. 26, 2023

          Bode Willumsen, Gunnar Nylund, Kgl., Rörstrand m.m.

          2 skåle, vase samt kande, heraf 1 skål samt kande med reparationer, h. 6 - 23 cm.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Bode Willumsen
          Mar. 04, 2023

          Bode Willumsen

          Est: kr250 - kr500

          Lågkrukke af glaseret stentøj, dekoreret med heste i relief, signeret i monogram samt dateret 1938, enkelte brændingsfejl samt låg med reparation på opmodelleret tyr, h. 24 cm./CD

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Bode Willumsen (Danish, 1895-1987) Danaïd Bowl, Royal Copenhagen Sung-glazed sto
          Feb. 02, 2023

          Bode Willumsen (Danish, 1895-1987) Danaïd Bowl, Royal Copenhagen Sung-glazed sto

          Est: $1,200 - $1,800

          Bode Willumsen (Danish, 1895-1987) Danaïd Bowl, Royal Copenhagen Sung-glazed stoneware 10 x 11 inches (25.4 x 27.9 cm) Glazed to underside: (Royal Copenhagen mark), (three waves), (artist's BW mark) HID01801242017

          Heritage Auctions
        • Bode Willumsen
          Dec. 10, 2022

          Bode Willumsen

          Est: kr500 - kr1,000

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Bode Willumsen, Steinzeugvase im chinesischen Stil, Royal Kopenhagen um 1940/50
          Nov. 18, 2022

          Bode Willumsen, Steinzeugvase im chinesischen Stil, Royal Kopenhagen um 1940/50

          Est: €400 - €450

          Bode Willumsen, Steinzeugvase im chinesischen Stil, Royal Kopenhagen um 1940/50 Kugelige Vase mit auf der Schulter aufsitzenden Drachen, Steinzeug mit seidenmatter, beige-brauner Sung-Glasur, Entw. Bode Willumsen (1895-1987), Mod.-Nr. 20125, Künstler-Monogr. W und Manufakturmarke, ein kleiner Chip am Sockel, H 20 cm

        • Bode Willumsen for Kgl.
          Nov. 06, 2022

          Bode Willumsen for Kgl.

          Lågkrukke, brunglaseret stentøj, dekoreret med kvindefigur, h. 17,5 cm. fremstår med afslag på top, signeret med bølger og monogram, nummereret 20122

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Bode Willumsen, tilskrevet, for Kgl. Stentøj
          Nov. 06, 2022

          Bode Willumsen, tilskrevet, for Kgl. Stentøj

          Kvadratisk skål af sungglaseret stentøj, nr. 2876X, 1. sortering, 13 x 13 x 7 cm.

          Svendborg Auktionerne ApS
          Oct. 15, 2022

          Est: kr250 - kr500

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Bode Willumsen
          Oct. 15, 2022

          Bode Willumsen

          Est: kr1,000 - kr2,000

          Lågkrukke af glaseret stentøj, dekoreret med heste i relief, signeret i monogram samt dateret 1938, enkelte brændingsfejl, h. 24 cm./CD

          Svendborg Auktionerne ApS
          Oct. 03, 2022

          Est: $100 - $300

          Bode Willumsen (1895-1987) for Royal Copenhagen, art pottery Adam & Eve vase with reticulated surface, three vignettes showing the biblical story, with trees and foliage, with solid central water vessel, mint green glaze with accents in brown, red, and yellow, signed and dated 1946, along with "No.7AF10STK." on base, wear consistent with age, 10 3/4" h. x 5 1/2" diam.

          Winter Associates, Inc.
        • Bode Willumsen, Carl Hallier og Jørgen Mogensen for Kgl. Stentøj
          Aug. 27, 2022

          Bode Willumsen, Carl Hallier og Jørgen Mogensen for Kgl. Stentøj

          Est: kr500 - kr1,000

          6 skåle samt 2 vaser, sungglaseret stentøj, dia. 16,5 - 32 cm., h. 9 - 19 cm.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Bode Willumsen for Kgl. Stentøj
          Aug. 27, 2022

          Bode Willumsen for Kgl. Stentøj

          Est: kr300 - kr600

          Lågkrukke, dekoreret med scenerier, sungglaseret stentøj, nr. 20160, h. 20 cm.

          Svendborg Auktionerne ApS
          Jun. 19, 2022

          Skål med opmodeleret figurgruppe, nr. 20169, fremstår med reparation på én hals

          Svendborg Auktionerne ApS
          May. 21, 2022

          Est: kr1,000 -

          Bode Willumsen og Hans Henrik Hansen, Kgl.# Kvinde med frugtkurv samt Madonna, blanc-de-chine, nr. 4065 og 3658, h. 20 - 22 cm.

          Svendborg Auktionerne ApS
          May. 21, 2022

          Est: kr1,200 -

          Bode Willumsen for Kgl. Stentøj# Lågkrukke, sungglaseret stentøj, dekoreret med mytiske personer i relief, låg med opmodeleret figurgruppe, nr. 20160, h. 19 cm.

          Svendborg Auktionerne ApS
          May. 21, 2022

          Est: kr1,200 -

          Bode Willumsen for Kgl. Stentøj# Lågkrukke, sungglaseret stentøj, dekoreret med mytiske skikkelser i relief, låg med opmodeleret figurgruppe, nr. 20160, h. 19 cm.

          Svendborg Auktionerne ApS
          May. 21, 2022

          Est: kr600 -

          Bode Willumsen for Kgl. stentøj# Løvekande, sungglaseret stentøj, nr. 20128, fremstår med afslag og reparationer på øre, h. 23 cm.

          Svendborg Auktionerne ApS
          May. 21, 2022

          Est: kr600 -

          Bode Willumsen for Kgl. stentøj# Vase af sulfataraglaseret stentøj med opmodelerede hanke i form af øgler, fremstår med afslag på hanke, nr. 3217, h. 19 cm.

          Svendborg Auktionerne ApS
          May. 21, 2022

          Est: kr1,000 -

          Bode Willumsen# Unika lågkrukke af glaseret stentøj, låg med opmodeleret pan og kvinde, signeret og nummereret 527/525, R14, fremstår med reparationer på låg, h. 20 cm./CD

          Svendborg Auktionerne ApS
          May. 21, 2022

          Est: kr1,200 -

          Bode Willumsen for Kgl. stentøj# Vase af okseblodsglaseret stentøj med opmodelerede hanke i form af løver nr. 20877, (3. sortering), h. 22 cm.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • Bode Willumsen (1895-1989) Lidded pot
          Mar. 04, 2021

          Bode Willumsen (1895-1989) Lidded pot

          Est: €4,000 - €6,000

          Bode Willumsen (1895-1989) Lidded pot Glazed ceramic and bronze Edited by Royal Copenhagen Manufacturer's stamp, monogrammed and engraved '20522' Creation date: circa 1940 H 45 x Ø 22 cm Bode Willumsen (1895-1989) Pot couvert Céramique émaillée et bronze Édition Royal Copenhagen Tampon de l'éditeur, monogrammé et gravé '20522' Date de création: vers 1940 H 45 × Ø 22 cm

        • Bode Willumsen (Danish, 1895-1987) Two Pitchers, circa 1950, Royal Copenhagen Gl
          Feb. 11, 2021

          Bode Willumsen (Danish, 1895-1987) Two Pitchers, circa 1950, Royal Copenhagen Gl

          Est: $350 - $450

          Bode Willumsen (Danish, 1895-1987) Two Pitchers, circa 1950, Royal Copenhagen Glazed stoneware 9-1/4 x 7 x 5-1/4 inches (23.5 x 17.8 x 13.3 cm) (taller) Stamped to underside: ROYAL COPENHAGEN DENMARK, (three waves in underglaze blue), (various) HID01801242017

          Heritage Auctions
          Dec. 05, 2020

          Est: kr400 - kr800

          Bode Willumsen, Kgl. Stentøj# Vase med modellerede hanke i form af fabeldyr, med celadonglasur, fremstår med 2 afslag på ryg af ét fabeldyr, nr. 3217, h. 20 cm.

          Svendborg Auktionerne ApS
        • BODE WILLUMSEN. Brown ceramic jug. '30s
          Nov. 24, 2020

          BODE WILLUMSEN. Brown ceramic jug. '30s

          Est: €400 - €600

          BODE WILLUMSEN (1895-1987). Caraffa in ceramica color marrone. Anni '30. Mis. Lung. cm. 15.5 Alt. cm. 15.5 Prof. cm. 9.6 ca.

          Viscontea Casa d'Aste s.r.l.
          Nov. 24, 2020

          Est: €400 - €600

          BODE WILLUMSEN (1895-1987). Caraffa in ceramica color marrone. Anni '30. Mis. Lung. cm. 15.5 Alt. cm. 16.5 Prof. cm. 10 ca.

          Viscontea Casa d'Aste s.r.l.
          Oct. 13, 2020

          Est: $700 - $900

          Heritage Auctions
        • Bode Willumsen (Danish, 1895-1987) for Royal Copenhagen Two Stoneware Figural Jugs, circa 1930
          Aug. 11, 2020

          Bode Willumsen (Danish, 1895-1987) for Royal Copenhagen Two Stoneware Figural Jugs, circa 1930

          Est: £500 - £700

          Bode Willumsen (Danish, 1895-1987) for Royal Copenhagen Two Stoneware Figural Jugs, circa 1930 one modelled with a roaring lion as an integral part of the handle (model 20128), and the other modelled with a cherub looking up to the spout as if to drink (model 20879) 22.5cm and 17.5cm high, each with printed backstamp, painted model nos. and incised artist's monogram For further information on this lot please visit the Bonhams website

        • vase, Royal Copenhagen, Bode Willumsen (1895- 1987)
          Jul. 25, 2020

          vase, Royal Copenhagen, Bode Willumsen (1895- 1987)

          Est: €220 - €440

          vase, Royal Copenhagen, Bode Willumsen (1895- 1987), 1940s, stoneware, brown-tawny glazed, handle in shape of dragon figurines, bottom side with brand mark: wavy lines blue under the glaze, Unique, rare on offer, H.approx. 21.5cm . German Description: Ziervase, Royal Kopenhagen, Bode Willumsen (1895-1987), 40er Jahre, Steinzeug, braun-beige glasiert, Henkel in Form von Drachenfiguren, Unterseite mit Marke: Wellenlinien blau unter der Glasur, Unikat, selten im Angebot, H.ca. 21.5cm

        • BODE WILLUMSEN (1895-1987) Vase
          Jul. 07, 2020

          BODE WILLUMSEN (1895-1987) Vase

          Est: €500 - €700

          BODE WILLUMSEN (1895-1987) Vase Céramique Monogrammée H. : 22 cm. Circa 1960

        • Bode Willumsen for Royal Copenhagen Stoneware Vase
          Jun. 28, 2020

          Bode Willumsen for Royal Copenhagen Stoneware Vase

          Mid-Century Modern Bode Willumsen for Royal Copenhagen stoneware handled vase with Sung glaze, incised "BW" monogram, painted "3220" with three waves, marked with Royal Copenhagen symbol, circa 1969. 7.5" H x 6.25" W.

          Auctions at Showplace
        • Bode Willumsen (Danish 1895-1987), a stoneware vase c. 1937, signed and dated to base A stoneware bottle vase with a narrow cylindrical neck glazed in a mottled grey and white glaze with tenmoku rim 14.75cm high (restored) (ARR)
          Mar. 03, 2020

          Bode Willumsen (Danish 1895-1987), a stoneware vase c. 1937, signed and dated to base A stoneware bottle vase with a narrow cylindrical neck glazed in a mottled grey and white glaze with tenmoku rim 14.75cm high (restored) (ARR)

          Est: £300 - £500

          Roseberys
        • Bode Willumsen og Carl Hallier, Kgl.# Hankevase samt fad, sungglaseret sten
          May. 18, 2019

          Bode Willumsen og Carl Hallier, Kgl.# Hankevase samt fad, sungglaseret sten

          Est: - kr500

          Bode Willumsen og Carl Hallier, Kgl.# Hankevase samt fad, sungglaseret stentøj, nr. 3220 og 21824, h. 19 cm., dia. 24,5 cm.

          Svendborg Auktionerne ApS
          Apr. 15, 2019

          Bode Willumsen (Danish, 1895-1987) Danaïd Bowl, Royal Copenhagen Sung-glazed stoneware 10 x 11 inches (25.4 x 27.9 cm) Glazed to underside (Royal Copenhagen mark), (three waves), (artist's BW mark) HID01801242017

          Heritage Auctions
          Apr. 10, 2019

          Est: €400 - €600

          BODE WILLUMSEN (1895-1989) & ROYAL COPENHAGUE (MANUFACTURE) Vase balustre en grès, prises formées de dragons, coulures d'émail beige sur fond brun jaspé de noir. Signatures incisée de l'artiste et émaillée de la manufacture. A stoneware vase, beige enamel dripping on brown background. Incised and enamelled signatures. H 20,2 cm - H 8 in. €400-600