Anders Wissler Sold at Auction Prices

  • Anders Wissler 1869-1941. Patinerad brons.
    Jan. 30, 2012

    Anders Wissler 1869-1941. Patinerad brons.

    Est: kr1,000 - kr1,500

    Auktionskammare Uppsala
  • ANDERS WISSLER 1869-1941 Tyrolerpojke med lur
    May. 28, 2009

    ANDERS WISSLER 1869-1941 Tyrolerpojke med lur

    Est: kr8,000 - kr10,000

    ANDERS WISSLER 1869-1941 Tyrolerpojke med lur Signerad och daterad Anders Wissler Oberstdorf 1906. Mörkpatinerad brons, höjd 27,5 cm. Gjutarmärkt A.B. E. Gj-metod Stockholm samt Hugo Elmqvists monogram

    Stockholms Auktionsverket