Lot 272: * ADAM VAN NOORT (1562-1641) & ANONIEM / ANONYME 1/2 XVIIPortra

Est: €8,000 EUR - €10,000 EURPassed
Bernaerts AuctioneersAntwerp, BelgiumDecember 12, 2017

* ADAM VAN NOORT (1562-1641) & ANONIEM / ANONYME 1/2 XVII

Portrait of a nobleman (selfportrait?), aged 32 and portrait of a lady, aged 37. Panel. A pair. The portrait of the nobleman signed 'A.V NooRT / ÆT'. 32', with coat-of-arms in the upper left and dated 1615, the portrait of a lady with legend in the upper right 'Aetatis. 37./Ano 1630'.

Provenance:
Christie's London, 18 April 1980, lot 108, as anonymous;
Sotheby's Amsterdam, 8 February 1988, lot 175, as bearing a signature.
In a letter, dated 23 November 2005, Nico van Hout, curator of the Koninklijk Museum voor Schone Kunsten, Antwerp, confirms the attribution to Adam van Noort. He considers the present portrait an interesting adittion to the oeuvre of the artist, as we know Adam van Noort mainly as a painter of history scenes. It may serve as a basis for reconstructing Van Noort's portrait oeuvre.

103.7 x 75.3

Portret van een edelman op 32-jarige leeftijd en een dame op 37-jarige leeftijd. Paneel. Een paar. Het mansportret getekend 'A.V NooRT / ÆT'. 32', met wapenschild linksboven en gedateerd 1615, het damesportret met inscriptie rechtsboven 'Aetatis. 37./Ano 1630'.

Herkomst:
Christie's Londen/Londres, 18 April 1980, lot 108, als/comme anoniem/anonyme;
Sotheby's Amsterdam, 8 February 1988, lot 175, als handtekeningdragend/comme portant une signature.

Hoewel de portretten dezelfde afmetingen bezitten, een gelijkaardige lijst hebben en tegen eenzelfde achtergrond geschilderd zijn, zijn ze waarschijnlijk niet van dezelfde hand. Nico Van Hout, curator van het Koninklijk Museum voor Schone Kunsten, bevestigt in een brief gedateerd 23.11.2005 de authenticiteit van het portret van een edelman, als zijnde een origineel kunstwerk van Adam Van Noort.
Van Noort, één van de leermeesters van Peter Paul Rubens, staat vooral bekend als schilder van historiestukken. Het belang van onderhavig portret kan dan ook niet worden onderschat als bouwsteen om het portretoeuvre van de kunstenaar te kunnen reconstrueren.
Het portret van de edeldame verschilt in kwaliteit en uitvoerig danig van zijn pendant. De klederdracht van de dame doet Noord-Nederlands aan, maar is anno 1630 ook al eerder ouderwets. Op basis van de klederdracht zouden we de kunstenaar in Holland kunnen situeren, al zou het uiteraard ook kunnen gaan om een naar Antwerpen uitgeweken Hollandse dame. Mogelijk trouwde zij in 1630 met een Antwerpenaar en werd haar portret op dat ogenblik geschilderd als pendant van het reeds bestaande herenportret van Van Noort.
Het Rubenianum bewaart de correspondentie tussen de restaurateur die de handtekening in 1978 op het herenportret ontdekte, ene A. De Boever uit Ledeberg, en de toenmalige conservator van het Rubenshuis, Frans Baudouin. Baudouin ondernam verschillende pogingen om de identiteit van de geportretteerden te achterhalen aan de hand van het wapenschild, helaas zonder resultaat.

103.7 x 75.3

Payment & Shipping

Accepted forms of payment: MasterCard, Visa, Wire Transfer

Shipping

TBA

Art & Antiques

December 12, 2017, 02:00 PM CET

Verlatstraat 16-22, Antwerp, Antwerp, 2000, BE

Terms

29.0%

Bidding Increments

From:To:Increment:
€0€59€10
€60€399€20
€400€999€50
€1,000€1,999€100
€2,000€4,999€200
€5,000€9,999€500
€10,000€49,999€2,000
€50,000€99,999€5,000
€100,000+€10,000

Terms & Conditions

TBA

Shipping Terms

TBA

Credit Card

Payment by credit card is subject to an additional fee of 1.5%