Lot 2372: ALEXANDER RUNCIMAN Edinburgh 1731-Edingurgh 1785

Est: kr30,000 SEK - kr40,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenMay 28, 2009

ALEXANDER RUNCIMAN Edinburgh 1731-Edingurgh 1785 Italiensk gatuscen med jägare och hästskötare samlade runt fontän Signerad och daterad Runciman 1768. Olja på papper fäst på duk, 40,5 x52,5 cm. Signed and dated. Oil on paper supported on canvas. Monterad i en förgylld gustaviansk ram med atergo "Herr Sergell" inskrivet i rödkrita ... Ändring/Sale room notice säljes utan ram without frame

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket
May 28, 2009, 12:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE