Lot 301: ANN WÄRFF, skål med fat, Stenhyttan 1981,

Est: kr5,000 SEK - kr6,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenSeptember 05, 2010

ANN WÄRFF, skål med fat, Stenhyttan 1981, underfång i rosa och gult, streck- och penseletsning samt sandblästrad dekor av sittande kvinnofigur, figur samt fantasidjur, signerad Ann Wärff WILKE 81 60 (18 + 30 (blåst av W. Adolfsson) samt "with love to Edward", höjd 9, diameter 22, fatet 22.5 cm An Ann Wärff bowl and dish, Stenhyttan 1981

Birgitta Crafoord Collection-Collection of Swedish Art Glass

Stockholms Auktionsverket
September 05, 2010, 01:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE