Lot 2622: AXEL PETERSSON, DÖDERHULTARN 1868-1925 Auktion - 6

Est: kr50,000 SEK - kr75,000 SEK
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenDecember 08, 2010

AXEL PETERSSON, DÖDERHULTARN 1868-1925 Auktion - 6 figurer Samtliga figurer handsignerade och daterade Axel Peterson 1918 samt stämpelsignerade Axel Petersson "Döderhultarn" Oskarshamn. Snidat och delvis bemålat trä, Ropar-Olles höjd 33,5 övriga figurer 26-27,5 cm; kaffekitteln med skador

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket
December 08, 2010, 12:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE