Lot 755: BROR HJORTH 1894-1968 Badliv på Öland Signerad

Est: kr1,500,000 SEK - kr2,000,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenApril 28, 2009

BROR HJORTH 1894-1968 Badliv på Öland Signerad Bror Hjorth, även signerad och daterad på baksidan Bror Hjorth 1946. Olja på duk, 54 x 84 cm. Med av konstnären skulpterad ram, totalt mått 72 x 102 cm. Målad sommaren 1946 då Bror Hjorth besökte Öland tillsammans med sonen Ole. De bodde på Boo pensionat i Vickleby PROVENIENS För...

Modern Art & Works of Art

Stockholms Auktionsverket
April 28, 2009, 12:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE