Lot 1083: BROR HJORTH 1894-1968 Målaren och modellen

Est: kr1,800,000 SEK - kr2,000,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenOctober 29, 2009

BROR HJORTH 1894-1968 Målaren och modellen Signerad Bror Hjorth. Olja på duk, 115 x 89 cm. Utförd 1942-44 Med av konstnären skulpterad och signerad ram PROVENIENS Tidigare i dr Marcus Diamants samling, Halmstad LITTERATUR Bror Hjorth: Mitt liv i konsten, Stockholm 1967, förtecknad under år 1943, sidan 201 År 1943 ställ...

Modern Art & Works of Art

Stockholms Auktionsverket
October 29, 2009, 12:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE