Lot 2092: CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Kärlekspar Bär

Est: kr1,500 SEK - kr2,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenMay 28, 2009

CARL AUGUST EHRENSVÄRD 1745-1800 Kärlekspar Bär signatur och datering Ehrensvärd 1796 påförd av friherre Jean Jaques De Geer. Laverad pennteckning på papper, 6 x 5 cm. Baksidan med studie av antikiserande kvinnofigur och hund Teckningen är signerad och daterad av friherre Jean Jacques De Geer i samband med att denne vistades med Car...

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket
May 28, 2009, 12:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE