Lot 2450: CARL FREDRIK HILL 1849-1911 Forêt de Fontainbleau

Est: kr4,000,000 SEK - kr5,000,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenMay 25, 2011

CARL FREDRIK HILL 1849-1911 Forêt de Fontainbleau Signerad CF Hill Forêt de Fontainbleau. Olja på duk, 81 x 100 cm. Utförd i juni 1875 Spännramen med fraktetikett "Montigny" PROVENIENS Överläkaren doktor T. Klason, Linköping UTSTÄLLD Konstakademien, Stockholm 1933 Carl Fredrik Hill, Färg och Form, Stockholm 1943, nr 6...

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket
May 25, 2011, 12:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE