Lot 2339: CARL WILHELMSON 1866-1928 Flickor som lagar segel,

Est: kr150,000 SEK - kr175,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenMay 25, 2011

CARL WILHELMSON 1866-1928 Flickor som lagar segel, Bretagne Signerad C. Wilhelmson. Olja på duk, 64,5 x 59,5 cm. PROVENIENS Konstnärens syster, fröken Anna Wilhelmsons samlingar, Fiskebäckskil Direktör Falk-Simon, Göteborg UTSTÄLLD Carl Wilhelmson - Restrospektiv utställning, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1934, nr 32 L...

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket
May 25, 2011, 12:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE