Lot 2630: CARL WILHELMSON 1866-1928 Spanjorska på huk - gata

Est: kr250,000 SEK - kr300,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenDecember 08, 2010

CARL WILHELMSON 1866-1928 Spanjorska på huk - gata i Triana Signerad C. Wihelmson. Olja på duk, 90 x 55,5 cm. Sannolikt utförd 1910 Wilhelmsons egen förteckning nr 142 PROVENIENS Fru Carola Berglund, Sandviken UTSTÄLLD Christian Eriksson och Carl Wilhelmson, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1955 Strax före nyåret 1890...

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket
December 08, 2010, 12:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE