Lot 1020: D - BERTRAM SCHMITERLÖW 1920-2002 Vilande träD -

Est: kr40,000 SEK - kr50,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenMay 06, 2010

D - BERTRAM SCHMITERLÖW 1920-2002 Vilande träD - Österskär Signerad Schmiterlöw. Olja på duk, 87 x 76 cm. Utförd 1978 PROVENIENS: Konstnärens familj UTSTÄLLD: Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm 2000 LITTERATUR: Bertram Schmiterlöw och Patrik Reuterswärd: Från mina två världar, Stockholm 1998, färgplansch sidan 75

Modern Art & Works of Art

Stockholms Auktionsverket
May 06, 2010, 12:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE