Lot 271: D - ERNST BILLGREN född 1957 Utan titel

Est: kr275,000 SEK - kr300,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenMay 03, 2010

D - ERNST BILLGREN född 1957 Utan titel Monogramsignerad EB. Olja på pannå, med mosaik och ram, totalt 139 x 195 cm. Genom sitt fascinerande djurmåleri har Ernst Billgren blivit något av en sentida motsvarighet till 1800-talets nationalhjälte Bruno Liljefors, dock med andra förtecken och andra infallsvinklar. När Billgren och några andra sa...

Modern Art & Works of Art

Stockholms Auktionsverket
May 03, 2010, 05:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE