Lot 687: D - ESAIAS THORÉN 1901-1981 Gul och lila bladform

Est: kr200,000 SEK - kr250,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenApril 13, 2011

D - ESAIAS THORÉN 1901-1981 Gul och lila bladform Signerad och daterad E. Thorén 1931. Olja på pannå, 55 x 85 cm. PROVENIENS Konstnärens släkt I Halmstad öppnar 1927 EsaiasThorén och kamraten Sven Jonson Modern Reklam en kombinerad reklamateljé och målarskola. Här samlas på kvällarna målare, journalister och musiker för att diskute...

Modern Art & Works of Art

Stockholms Auktionsverket
April 13, 2011, 12:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE