Lot 441: Dalmålning Vänligen observera att katalogtexten är

Est: kr15,000 SEK - kr18,000 SEKSold:
Auktionskammare UppsalaUppsala, SwedenDecember 03, 2008

Dalmålning Vänligen observera att katalogtexten är ändrad. Målar Erik Eliasson (1754-1811) eller hans skola, 1780-90-tal. Bemålad väv. Motiv föreställande kyrka, hus, kurbits, fågel och träd. Motiven omramas av en bård med spaljémönster. 141x139. Skador och slitage. Renoverad.

Important sale

Auktionskammare Uppsala
December 03, 2008, 11:00 AM CET

Eddagatan 10, Uppsala, S 75332, SE