Lot 929: Dosa 1700-tal. Sköldpadd, lack och förgylld

Est: kr8,000 SEK - kr10,000 SEKSold:
Auktionskammare UppsalaUppsala, SwedenJune 14, 2013

Dosa 1700-tal. Sköldpadd, lack och förgylld mässing. Locket med infälld miniatyr av flicka, tillskriven Peter Adolf Hall (1739-1793). Dekorband med infälld pärlemor. Ø 8, H 2,5
An 18th century turtoise and laquer box with inlaid miniature.
Proveniens: Enligt uppgift ur J. Johanssons samling. Såld på Svensk-Franska konstgalleriet 16/3 1934.

Important Sale

Auktionskammare Uppsala
June 14, 2013, 12:00 PM CET

Eddagatan 10, Uppsala, S 75332, SE