Lot 2578: GUSTAF WILHELM PALM 1810-1890 Vue af Valdemarsudde

Est: kr25,000 SEK - kr30,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenDecember 08, 2010

GUSTAF WILHELM PALM 1810-1890 Vue af Valdemarsudde på Djurgården Signerad och daterad GW-en palm 1878. Olja på papp, 27 x 35 cm. PROVENIENS: Inköpt av Föreningen för Nordisk konst 1878 och vunnen av doktor Severin Axell, Sundsvall Fru Margot Lithander, Göteborg LITTERATUR: Gustaf Lindgren: G.W. Palm, Stockholm 1934, katalognr 497

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket
December 08, 2010, 12:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE