Lot 2210: GUSTAV WILHELM PALM 1810-1890 Vue af Romerska

Est: €0 EUR - €0 EURSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenMay 31, 2007

GUSTAV WILHELM PALM 1810-1890 Vue af Romerska Campagnan med återstoden av en vigna efter 1849 års krigshändelser Signerad och otydligt daterad GW-en palm 1870. Olja på duk, 25,5 x 42 cm. Samtida bronserad ram i nyrokoko PROVENIENS: Inköpt av Konstlotteriet 1870 på Konstakademien för 200 Rdr vunnen av änkedrottning Joséphine gåv...

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket
May 31, 2007, 12:00 AM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE