Lot 5143: Jan Anthonie Langendijk (1780-1818), 'Harddravery

Est: €1,000 EUR - €1,500 EUR
Zeeuws VeilinghuisMiddelburg, NetherlandsDecember 13, 2011

Jan Anthonie Langendijk (1780-1818), 'Harddravery te Leeuwarden, gehouden op den 2den September 1808', ets en aquatint proefdruk van een prent welke is uitgegeven by P.H. Meijer te Amsterdam in 1808, afm. 40 x 55 cm. In Friesland bestaat de traditie van de gouden zweep al ca. 400 jaar. De prijs wanneer men een harddraverij won was een gouden of zilveren zweep. Na 1777 duurde het tot 1808 voor er weer een harddraverij werd georganiseerd. Het was Lodewijk Napoleon die o.a. de grondlegger was van de volbloedfokkerij in Borculo die de draad weer opvatte van de vorstelijke geschenken. Waar kon hij dit beter doen dan in het hartje van draverminnend Nederland, Leeuwarden. Het werd die dag 2 september 1808 geen gouden zweep maar een kostbare gouden doos met briljanten bezet en een paar gouden sporen, welke kostbaarheden door 's Konings stalmeester aan de Landdrost werden overhandigd. Een compagnie grenadiers deed tijdens de draverij dienst als erewacht voor de tent van de Landdrost en andere hoge autoriteiten. Een paard van Dirk Jeens uit Bergum won deze draverij. Bekende historische tekeningen van Jan Anthonie Langendijk: de komst van de Fransen in 1794 en het landen en het vertrek van de Engelsen in 1799.

General Art & Antiques

Zeeuws Veilinghuis
December 13, 2011, 01:30 PM CET

Kleverskerkseweg 53C, Middelburg, Zeeland, 4338 PB, NL