Lot 1181: JOHN IVAR BERG 1916-2003 Komposition 2 Signerad

Est: kr6,000 SEK - kr8,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenOctober 28, 2010

JOHN IVAR BERG 1916-2003 Komposition 2 Signerad John I. Berg samt daterad på baksidan -47. Olja på duk, 67 x 50 cm. PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären Galerie Bel´Art, Stockholm Privat samling, Stockholm LITTERATUR: Teddy Brunius: John Ivar Berg - Avantgardist och konkret konstnär, Stockholm 2004, avbildad sidan 24

Modern Art & Works of Art

Stockholms Auktionsverket
October 28, 2010, 12:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE