Lot 2493: JUSTUS VAN EGMONT Flandern 1601-1674, tillskriven

Est: kr100,000 SEK - kr125,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenMay 25, 2011

JUSTUS VAN EGMONT Flandern 1601-1674, tillskriven Porträtt av kung Karl X Gustav (1622-1660) klädd som härförare iförd rustning och hermelinbrämad mantel - knästycke Olja på duk, 122 x 87,5 cm. Ymnigt skulpterad och bronserad originalram i barock, 170 x 130 cm. Registrerad i Svenska Porträttarkivet, SPA S.n. 16 PROVENIENS Sanno...

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket
May 25, 2011, 12:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE