Lot 1031: LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 Varitèté Signerad och

Est: kr60,000 SEK - kr80,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenOctober 28, 2010

LEANDER ENGSTRÖM 1886-1927 Varitèté Signerad och daterad Leander Engström 1916. Akvarell på papper, 62 x 48 cm. UTSTÄLLD Expressionistutställningen, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1918, katalognr 59 Året 1916 är omvälvande för Leander Engström. Mitt under rådande världskrig sker också ett personligt sådant. Han bryter med familj...

Modern Art & Works of Art

Stockholms Auktionsverket
October 28, 2010, 12:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE