Lot 1079: LENNART RODHE 1916-2005 Variationer

Est: kr300,000 SEK - kr400,000 SEK
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenOctober 28, 2010

LENNART RODHE 1916-2005 Variationer Monogramsignerad samt signerad och daterad på baksidan Rodhe 1948. Kaseintempera på pannå, 60 x 122 cm. PROVENIENS Galerie Bel´Art, Stockholm Under senhösten 1947 reste Lennart Rodhe till Paris. Han besökte muséer och intresserade sig särskilt för den afrikanska konsten på de etnografiska musée...

Modern Art & Works of Art

Stockholms Auktionsverket
October 28, 2010, 12:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE