Lot 2174: LORENS PASCH D.Y, 1733-1805 Porträtt av

Est: kr50,000 SEK - kr60,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenMay 29, 2008

LORENS PASCH D.Y, 1733-1805 Porträtt av grosshandlaren Adam Pinckhardt (1730-1821) klädd i svart rock och vit kråsskjorta midjebild Signerad och daterad L. Pasch pinxit 1781. Olja på duk, 83 x 66 cm. Förgylld gustaviansk originalram Adam Pinckhardt var son till grosshandlaren och klädesfabrikören Leonard Pinckhardt (1699-1775) och ...

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket
May 29, 2008, 12:00 AM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE