Lot 2591: MINIATYRMÅLNING, signerad och daterad Lavrince

Est: kr10,000 SEK - kr12,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenMay 29, 2009

MINIATYRMÅLNING, signerad och daterad Lavrince 1781 (Niclas Lafrensen d.y. 1737-1807), Kvinna serverande saft i parklandskap, gouche på pergament, tondo 8,5 cm. Utförd under konstnärens vistelse i Paris 1774-1791.

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket
May 29, 2009, 10:00 AM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE