Lot 91: OLUF HÖST 1884-1966 27 HANDSKRIVNA BREV,

Est: kr0 SEK - kr0 SEKSold:
Skanes Action HouseLandskrona , SwedenMay 11, 2013

OLUF HÖST 1884-1966 27 HANDSKRIVNA BREV, AKVARELLER MM Oluf Høst Tjugosju (27) handskrivna brev, akvareller, teckningar och gouacher av den danske konstnären Oluf Høst, (1884-1966) Breven tillsända Karl-Johan Hedin i Kristianstad Oluf Høsts korrespondens är berömd för sin höga konstnärliga halt där texten ofta kompletterades med skisser, teckningar, akvareller o.s.v Här föreligger även många originalverk Snyggt monterat i grön passepartout samt förvarat i två gröna lådor med svarta titeletiketter med förgylld text + 9 böcker av och om Oluf Hö.. 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

Important Sale

Skanes Action House
May 11, 2013, 12:00 PM CET

Ringvägen 48, Landskrona , SE-261, SE