Lot 2129: PEHR HILLESTRÖM 1733-1816 Ett fruentimmer som

Est: kr80,000 SEK - kr100,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenJune 03, 2010

PEHR HILLESTRÖM 1733-1816 Ett fruentimmer som sitter och gråter, samt hennes jungfru som inkommer med en lucktflaska Signerad P. Hilleström. Olja på duk fäst på pannå, 39 x 29,5 cm. Bronserad och förgylld ram i empire PROVENIENS Kvalitetsauktion, Stockholms Auktionsverk, november 1984, katalognr 475 LITTERATUR Konstnärens e...

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket
June 03, 2010, 12:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE