Lot 28: Pehr Hilleström 1733-1816. Konung Gustaf III

Est: kr200,000 SEK - kr300,000 SEKSold:
Auktionskammare UppsalaUppsala, SwedenDecember 04, 2007

Pehr Hilleström 1733-1816. Konung Gustaf III besöker "Rådsalen" i Falu gruva den 20 sept. 1788. Signerad och daterad Pehr Hilleström f. 1789. Olja på duk, 60 x 76. Mindre färgbortfall, hål. Samtida förgylld ram. Signed and dated Pehr Hilleström 1789. Oil on canvas, 60 x 76 cm.

Important sale

Auktionskammare Uppsala
December 04, 2007, 11:00 AM CET

Eddagatan 10, Uppsala, S 75332, SE