Lot 2587: PEHR HILLESTRÖM 1733-1816 Smålänningar - ur serien

Est: kr70,000 SEK - kr80,000 SEK
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenDecember 08, 2010

PEHR HILLESTRÖM 1733-1816 Smålänningar - ur serien 10 små taflor som föreställa Bondfolksdräkter i efven så många Provinser i Riket Olja på duk, 30,5 x 38 cm. Bronserad och förgylld ram i empire PROVENIENS: Nordéns, Stockholm 1995, auktion 17, katalognr 576 LITTERATUR: Gerda Cederblom: Pehr Hilleström som kulturskildrare, del II...

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket
December 08, 2010, 12:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE