Lot 629: Reyer Claesz. Suycker Holland c:a 1590-1653/55

Est: kr50,000 SEK - kr60,000 SEKSold:
Auktionskammare UppsalaUppsala, SwedenJune 13, 2013

Reyer Claesz. Suycker Holland c:a 1590-1653/55 Staffage av Esaias van de Velde (Holland 1587 1630). Dop av den etiopiske eunucken. Signerad E.V.V.f. Olja på pannå, 55 x 82
Figures by Esaias van de Velde. Signed E.V.V.f. Oil on panel, 55 x 82 cm.
Proveniens: Samlingarna på Ribbingsfors herrgård, Annehärads socken. Västergötland.
Ribbingsfors är känt sedan början av 1600-talet då det innehades av riksrådet Bo Ribbing. Genom gifte kom det 1670 till Harald Posse och blev kvar i denna släkt fram till 1728. Bengt Gustaf Geijer (1724?1817) köpte Ribbingsfors 1759. Han var disponent på Uddeholmsbolagen 1768?1804. Han bosatte sig på Ribbingsfors, där han skapade en kulturell miljö. Efter hans änkas död testamenterades Ribbingsfors till Uddeholmsbolagen. Som en av de största delägarna i Uddeholmsbolaget hade major Carl af Geijerstam (1802?1862) köpt och ägde Ribbingsfors 1832?1856, vars stångjärnsbruk Gullspång han utvidgade genom förvärv av Årås i Södra Råda församling. Sonen Carl Fredrik af Geijerstam (1832?1886) övertog efter fadern Ribbingsfors med Gullspång men sålde 1873 det senare till det samma år bildade Bofors-Gullspång AB, vari han blev delägare och styrelseledamot och 1879?1882 disponent. Carl Gottfrid Fineman (1858?1937) gifte sig 1891 med Carl Fredrik af Geijerstams dotter Ebba af Geijerstam. Fineman var från 1895 disponent för och från 1903 ägare av Ribbingsfors. Auktionens målning från Ribbingsfors har senare genom arv tillfallit nuvarande ägare.
The present painting is probably to be dated to the late 1620's and is thus contemporary with both Pieter Lastman's and Rembrandt's renderings of the subject, now in the Fondation Custodia, Paris and Museum Catharijneconvent, Utrecht. To be compared with the painting of travelers in a river landscape, with signature and date J. Brueghel / 1577, oil on panel 33,2 x 55 cm, in the Musees Royaux des beaux Arts, Brussels, inv. No. 6250. For the staffage, compare with Esaias van de Velde's landscape with riders of 1623, oil panel, 40 x 68,8 cm, in the City Art Gallery, Manchester (G. Keyes, Esaias van de Velde, 1984, no. 17).
Another interpretation of the subject by Esaias van de Velde is the painting of 1618, of which the present location is unknown (see G. Keyes, J,.G.C.A. Briels, Esaias van den Velde 1587 - 1630, 1984, cat.no. 10, with ill.). By their similarities, a similar early date of execution would therefore apply for the present painting, making this and the lost painting important predecessors for Rembrandts depiction of the subject of 1626, now in Museum het Catharijneconvent, Utrecht.

Important Sale

Auktionskammare Uppsala
June 13, 2013, 12:00 PM CET

Eddagatan 10, Uppsala, S 75332, SE