Lot 2586: SKULPTUR, signerad och daterad ZPS, 1857 (Zakris

Est: kr10,000 SEK - kr12,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenMay 30, 2008

SKULPTUR, signerad och daterad ZPS, 1857 (Zakris Pehrsson 1793-1871), skulpterat trä i form av liggande lejon på sockel, höjd 9, 10 x 3,5 cm; tungan med smärre flisa LITTERATUR: Fataburen, Nordiska Museet 1920, Stockholm 1922, sidan 129ff, jfr lejonbild i Nordiska Museets samlingar sidan 136; "Friskulpturen tillhör sällsynheterna och idkades... Ändring/Sale room notice Ej/not droit de suite

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket
May 30, 2008, 12:00 AM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE