Lot 660: STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Karl XII:s likfärd

Est: kr50,000 SEK - kr60,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenApril 28, 2009

STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Karl XII:s likfärd Signerad med monogram och daterad -63. Olja på duk, 108 x 124 cm. Målaren Staffan Hallström föddes i Stockholm och studerade i början på 1930-talet vid Tekniska skolan och sedermera vid Konsthögskolan, där hans lärare var, bland andra, Isaac Grünewald och Olle Hjortzberg. Redan 1946 debuter...

Modern Art & Works of Art

Stockholms Auktionsverket
April 28, 2009, 12:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE