Lot 7087: THOMPSON, E (verksam omkring 1900), Hull,

Est: kr5,000 SEK - kr7,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenMarch 16, 2010

THOMPSON, E (verksam omkring 1900), Hull, fartygsporträtt av tremastade barken "Dahlia" från Landskrona, signerad och daterad E. Thompson, Hull 1900, gouache, 34x50,5; obetydliga veck och revor

Nautica, Technica, Nostalgia

Stockholms Auktionsverket
March 16, 2010, 03:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE