Lot 1762: TORSTEN ANDERSSON 1926-2009 Måsen II Signerad på

Est: kr400,000 SEK - kr500,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenMay 05, 2011

TORSTEN ANDERSSON 1926-2009 Måsen II Signerad på baksidan Torsten Andersson. Olja på duk, 99 x 129 cm. Utförd 1961 Torsten Andersson erhöll 2008 Carnegie Art Awards förstapris. Juryns motivering: "Torsten Andersson tilldelas Carnegies pris om 1. 000. 000 kronor för ett bokstavligen makalöst måleri, där två absoluta motsatser, de...

Contemporary

Stockholms Auktionsverket
May 05, 2011, 02:00 PM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE