Lot 2593: VICKE ANDRÉN 1856-1930 Självporträtt Signerad och

Est: kr1,500 SEK - kr2,000 SEKSold:
Stockholms AuktionsverketStockholm, SwedenJune 04, 2010

VICKE ANDRÉN 1856-1930 Självporträtt Signerad och daterad V. Andrén 1927, samt plåtsignatur. Med dedikation: "Till min käre Åke Åkerlund från gamle vilod Vicke". Etsning, 31 x 24 cm. Påskrift i nedre marginal: No. 1 (första avdraget) PROVENIENS: Professor Åke Åkerlund, son till konstnären Johan Åkerlund och konstnärinnan Pauline Neu...

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket
June 04, 2010, 10:00 AM CET

Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm, SE-102 46, SE