Torsten Andersson Sold at Auction Prices

Painter, Sculptor

  • Torsten Andersson 1926-2009. Komposition i grönt.
    Jun. 12, 2013

    Torsten Andersson 1926-2009. Komposition i grönt.

    Est: kr12,000 - kr15,000

    Torsten Andersson 1926-2009. Komposition i grönt. Signerad och daterad med dedikation "Till Lasse och Kerstin från Torsten december 1966". Olja på duk, 59 x 70.

    Auktionskammare Uppsala
  • Torsten Andersson 1926-2009. Höstlandskap.
    Jun. 12, 2013

    Torsten Andersson 1926-2009. Höstlandskap.

    Est: kr10,000 - kr15,000

    Torsten Andersson 1926-2009. Höstlandskap. Signerad och daterad Torsten 48. Olja på duk uppfäst på pannå, 39 x 69.

    Auktionskammare Uppsala
  • Torsten Andersson 1926-2009 Studie I (Study I).
    May. 14, 2013

    Torsten Andersson 1926-2009 Studie I (Study I).

    Est: kr60,000 - kr80,000

    Torsten Andersson 1926-2009 Studie I (Study I). (d) Executed in the 1950's. Canvas 104 x 70 cm.

    Bukowskis
  • Torsten Andersson 1926-2009 Untitled. (d) Signed
    May. 14, 2013

    Torsten Andersson 1926-2009 Untitled. (d) Signed

    Est: kr40,000 - kr50,000

    Torsten Andersson 1926-2009 Untitled. (d) Signed Torsten. Canvas 175 x 126 cm.

    Bukowskis
  • Torsten Andersson, Bild av uppfinning
    May. 22, 2012

    Torsten Andersson, Bild av uppfinning

    Est: kr175,000 - kr200,000

    Stockholms Auktionsverket
  • Torsten Andersson, Uppfinning
    May. 22, 2012

    Torsten Andersson, Uppfinning

    Est: kr12,000 - kr15,000

    TORSTEN ANDERSSON 1926 - 2009 Uppfinning Signerad Torsten. Blyerts på papper, 46 x 37 cm. PROVENIENS Inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägare

    Stockholms Auktionsverket
  • Torsten Andersson, Venlandskap
    May. 22, 2012

    Torsten Andersson, Venlandskap

    Est: kr40,000 - kr50,000

    Stockholms Auktionsverket
  • TORSTEN ANDERSSON, 1926-2009, Träskulptur målad
    Nov. 15, 2011

    TORSTEN ANDERSSON, 1926-2009, Träskulptur målad

    Est: kr225,000 - kr250,000

    Stockholms Auktionsverket
  • TORSTEN ANDERSSON 1926-2009 The light of the
    May. 05, 2011

    TORSTEN ANDERSSON 1926-2009 The light of the

    Est: kr70,000 - kr80,000

    TORSTEN ANDERSSON 1926-2009 The light of the forest Signerad och daterad Torsten -57. Olja på pannå, 71 x 104 cm. PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Burén collection, våren 2009, nr 51 LITTERATUR: Lars Forssell: Torsten Andersson, Bonniers 1963, no 13, avbildad

    Stockholms Auktionsverket
  • TORSTEN ANDERSSON 1926-2009 Måsen II Signerad på
    May. 05, 2011

    TORSTEN ANDERSSON 1926-2009 Måsen II Signerad på

    Est: kr400,000 - kr500,000

    TORSTEN ANDERSSON 1926-2009 Måsen II Signerad på baksidan Torsten Andersson. Olja på duk, 99 x 129 cm. Utförd 1961 Torsten Andersson erhöll 2008 Carnegie Art Awards förstapris. Juryns motivering: "Torsten Andersson tilldelas Carnegies pris om 1. 000. 000 kronor för ett bokstavligen makalöst måleri, där två absoluta motsatser, de...

    Stockholms Auktionsverket
  • D - TORSTEN ANDERSSON född 1926 Lönnen 1964-76,
    May. 03, 2010

    D - TORSTEN ANDERSSON född 1926 Lönnen 1964-76,

    Est: kr25,000 - kr30,000

    D - TORSTEN ANDERSSON född 1926 Lönnen 1964-76, Vårdträd och farkost Signerad och daterad Torsten 1964-76. Olja på duk, 42 x 42 cm. UTSTÄLLD: Galleri Händer, Stockholm 1977

    Stockholms Auktionsverket
  • TORSTEN ANDERSSON 1926-2009 Utan titel Signerad
    Oct. 27, 2009

    TORSTEN ANDERSSON 1926-2009 Utan titel Signerad

    Est: kr60,000 - kr80,000

    TORSTEN ANDERSSON 1926-2009 Utan titel Signerad Torsten. Olja på duk fäst på duk, 62 x 60,5 cm. PROVENIENS: Inköpt från konstnären av nuvarande ägare

    Stockholms Auktionsverket
    Oct. 27, 2009

    Est: kr60,000 - kr80,000

    TORSTEN ANDERSSON 1926-2009 Utan titel Signerad Torsten. Olja på duk fäst på duk, 59 x 54 cm. PROVENIENS: Inköpt från konstnären av nuvarande ägare

    Stockholms Auktionsverket
  • TORSTEN ANDERSSON 1926-2009 Kansersjuk Skulptur
    Oct. 27, 2009

    TORSTEN ANDERSSON 1926-2009 Kansersjuk Skulptur

    Est: kr225,000 - kr250,000

    TORSTEN ANDERSSON 1926-2009 Kansersjuk Skulptur Signerad på baksidan Torsten Andersson. Olja på duk, 146 x 127 cm. PROVENIENS Galleri Lars Bohman, Stockholm 1992 LITTERATUR Torsten Andersson, Galleri Lars Bohman, Stockholm 1992, avbildad i katalogen 3:e pris Carnegie Art Award 1998 1:a pris Carnegie Art Award 2008, juryns...

    Stockholms Auktionsverket
  • TORSTEN ANDERSSON född 1926 Källan Signerad
    Oct. 27, 2009

    TORSTEN ANDERSSON född 1926 Källan Signerad

    Est: kr60,000 - kr80,000

    TORSTEN ANDERSSON född 1926 Källan Signerad Torsten. Olja på duk, 62 x 62 cm. Torsten Andersson talade om målningen som en tidig utförd Källa, som också är ett slags självporträtt, där konstnären i sitt inre söker efter ett eget språk Utförd omkring 1972 PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären

    Stockholms Auktionsverket
  • TORSTEN ANDERSSON född 1926 Skogens mörker
    Oct. 27, 2009

    TORSTEN ANDERSSON född 1926 Skogens mörker

    Est: kr25,000 - kr30,000

    TORSTEN ANDERSSON född 1926 Skogens mörker Signerad och daterad Torsten -57. Olja på duk, 71 x 109 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • TORSTEN ANDERSSON född 1926 Komposition mot blått
    Apr. 29, 2009

    TORSTEN ANDERSSON född 1926 Komposition mot blått

    Est: kr35,000 - kr40,000

    TORSTEN ANDERSSON född 1926 Komposition mot blått Signerad och daterad Torsten 66. Olja på duk, 42,5 x 42,5 cm. PROVENIENS Professor Jan Hellners samling UTSTÄLLD Galerie Burén, Stockholm 1966

    Stockholms Auktionsverket
    Apr. 29, 2009

    Est: kr50,000 - kr60,000

    Stockholms Auktionsverket
  • TORSTEN ANDERSSON Sweden, born 1926 The light of
    Mar. 11, 2009

    TORSTEN ANDERSSON Sweden, born 1926 The light of

    Est: kr60,000 - kr80,000

    TORSTEN ANDERSSON Sweden, born 1926 The light of the forest Signed and dated Torsten -57. Oil on panel, 71 x 104 cm. LITERATURE Lars Forssell: Torsten Andersson, Bonniers 1963, no 13, illustrated

    Stockholms Auktionsverket
  • TORSTEN ANDERSSON Sweden, born 1926 Landscape from
    Mar. 11, 2009

    TORSTEN ANDERSSON Sweden, born 1926 Landscape from

    Est: kr20,000 - kr25,000

    TORSTEN ANDERSSON Sweden, born 1926 Landscape from Ven Oil on canvas supported on canvas, 50 x 70 cm. EXHIBITED Torsten Andersson, Moderna Museet, Stockholm 1987, catalogue no 161

    Stockholms Auktionsverket
  • TORSTEN ANDERSSON Sweden, born 1926 Selfportrait -
    Mar. 11, 2009

    TORSTEN ANDERSSON Sweden, born 1926 Selfportrait -

    Est: kr30,000 - kr40,000

    TORSTEN ANDERSSON Sweden, born 1926 Selfportrait - diptych Signed Torsten. Oil on canvas and painted wood, each 24,5 x 21,5 cm. EXHIBITED Torsten Andersson, Moderna Museet, Stockholm 1987, catalogue no 160

    Stockholms Auktionsverket
  • TORSTEN ANDERSSON fodd 1926 Tyg Skulptur Signerad
    Nov. 02, 2007

    TORSTEN ANDERSSON fodd 1926 Tyg Skulptur Signerad

    Est: kr400,000 - kr500,000

    TORSTEN ANDERSSON fodd 1926 Tyg Skulptur Signerad a tergo Torsten Andersson. Olja pa duk, 208 x 180 cm. PROVENIENS InKOpt direkt av konstnoren av nuvarande ogare LITTERATUR Magnus Bons m fl: Torsten Andersson, SAK arsbok 2002, jomfor sidan 152, text sidan 109, intervju med Torsten Andersson: Jag hade longe anvont former t...

    Stockholms Auktionsverket
  • TORSTEN ANDERSSON fodd 1926 Utan titel Signerad
    Nov. 02, 2007

    TORSTEN ANDERSSON fodd 1926 Utan titel Signerad

    Est: kr15,000 - kr20,000

    TORSTEN ANDERSSON fodd 1926 Utan titel Signerad Torsten. Olja pa duk, 21 x 21 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • Torsten Andersson (Swedish, b. 1926)
    Oct. 31, 2006

    Torsten Andersson (Swedish, b. 1926)

    Est: £18,000 - £22,000

    Tygskulptur oil on canvas 55 1/8 x 47 1/4 in. (140 x 120 cm.) Painted in 2001-2002