John Ivar Berg Sold at Auction Prices

  • John Ivar Berg född 1916. "Komposition".
    Jan. 30, 2012

    John Ivar Berg född 1916. "Komposition".

    Est: kr5,000 - kr6,000

    Auktionskammare Uppsala
  • JOHN IVAR BERG 1916-2003 Oscillation Signerad och
    Oct. 28, 2010

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Oscillation Signerad och

    Est: kr5,000 - kr7,000

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Oscillation Signerad och daterad JI.B samt daterad på baksidan -52. Olja på duk, 42 x 68 cm. PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären Galerie Bel´Art, Stockholm Privat samling, Stockholm LITTERATUR: Teddy Brunius: John Ivar Berg - Avantgardist och konkret konstnär, Stockholm 2004, avbildad sidan 48

    Stockholms Auktionsverket
  • JOHN IVAR BERG 1916-2003 Abstrakt komposition
    Oct. 28, 2010

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Abstrakt komposition

    Est: kr6,000 - kr8,000

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Abstrakt komposition Signerad John I. Berg. Olja på duk fäst på pannå, 52,5 x 69,5 cm. Utförd 1948 PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären Galerie Bel´Art, Stockholm Privat samling, Stockholm LITTERATUR: Teddy Brunius: John Ivar Berg - Avantgardist och konkret konstnär, Stockholm 2004, avbildad sid...

    Stockholms Auktionsverket
    Oct. 28, 2010

    Est: kr6,000 - kr8,000

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Abstrakt komposition Signerad John I. Berg. Olja på duk fäst på pannå, 64 x 54 cm. Utförd 1946 PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären Galerie Bel´Art, Stockholm Privat samling, Stockholm LITTERATUR: Teddy Brunius: John Ivar Berg - Avantgardist och konkret konstnär, Stockholm 2004, avbildad sidan 3...

    Stockholms Auktionsverket
  • JOHN IVAR BERG 1916-2003 Komposition 2 Signerad
    Oct. 28, 2010

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Komposition 2 Signerad

    Est: kr6,000 - kr8,000

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Komposition 2 Signerad John I. Berg samt daterad på baksidan -47. Olja på duk, 67 x 50 cm. PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären Galerie Bel´Art, Stockholm Privat samling, Stockholm LITTERATUR: Teddy Brunius: John Ivar Berg - Avantgardist och konkret konstnär, Stockholm 2004, avbildad sidan 24

    Stockholms Auktionsverket
    Oct. 28, 2010

    Est: kr6,000 - kr8,000

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Abstrakt komposition Signerad och daterad John I. Berg 47. Olja på duk fäst på pannå, 65,5 x 52,5 cm. PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären Galerie Bel´Art, Stockholm Privat samling, Stockholm LITTERATUR: Teddy Brunius: John Ivar Berg - Avantgardist och konkret konstnär, Stockholm 2004, avbildad sid...

    Stockholms Auktionsverket
  • JOHN IVAR BERG 1916-2003 Komposition i blått och
    Oct. 28, 2010

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Komposition i blått och

    Est: kr6,000 - kr8,000

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Komposition i blått och grönt Signerad och daterad JI.B -50. Olja på duk, 33 x 46 cm. PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären Galerie Bel´Art, Stockholm Privat samling, Stockholm LITTERATUR: Teddy Brunius: John Ivar Berg - Avantgardist och konkret konstnär, Stockholm 2004, avbildad sidan 36

    Stockholms Auktionsverket
  • JOHN IVAR BERG 1916-2003 Oscillerande former
    Oct. 28, 2010

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Oscillerande former

    Est: kr6,000 - kr8,000

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Oscillerande former Signerad och daterad JIB -50. Olja på duk, 68 x 48 cm. PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären Galerie Bel´Art, Stockholm Privat samling, Stockholm LITTERATUR: Teddy Brunius: John Ivar Berg - Avantgardist och konkret konstnär, Stockholm 2004, avbildad sidan 54

    Stockholms Auktionsverket
  • JOHN IVAR BERG 1916-2003 Magisk natt I Signerad
    Oct. 28, 2010

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Magisk natt I Signerad

    Est: kr6,000 - kr8,000

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Magisk natt I Signerad JI.B. Olja på duk, 68,5 x 48 cm. Utförd 1950 PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären Galerie Bel´Art, Stockholm Privat samling, Stockholm LITTERATUR: Teddy Brunius: John Ivar Berg - Avantgardist och konkret konstnär, Stockholm 2004, avbildad sidan 42

    Stockholms Auktionsverket
  • JOHN IVAR BERG 1916-2003 Former mot violett botten
    Oct. 28, 2010

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Former mot violett botten

    Est: kr6,000 - kr8,000

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Former mot violett botten Signerad och daterad JIB -50. Olja på duk, 55 x 38 cm. PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären Galerie Bel´Art, Stockholm Privat samling, Stockholm LITTERATUR: Teddy Brunius: John Ivar Berg - Avantgardist och konkret konstnär, Stockholm 2004, avbildad sidan 51

    Stockholms Auktionsverket
    Oct. 28, 2010

    Est: kr6,000 - kr8,000

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Abstrakt komposition Signerad John I. Berg. Olja på duk fäst på pannå, 63,5 x 45 cm. PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären Galerie Bel´Art, Stockholm Privat samling, Stockholm LITTERATUR: Teddy Brunius: John Ivar Berg - Avantgardist och konkret konstnär, Stockholm 2004, avbildad sidan 28

    Stockholms Auktionsverket
    Oct. 28, 2010

    Est: kr4,000 - kr6,000

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Abstrakt komposition Signerad John I. Berg. Olja på duk fäst på pannå, 66 x 45 cm. Utförd 1947 PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären Galerie Bel´Art, Stockholm Privat samling, Stockholm LITTERATUR: Teddy Brunius: John Ivar Berg - Avantgardist och konkret konstnär, Stockholm 2004, avbildad sidan 3...

    Stockholms Auktionsverket
  • JOHN IVAR BERG 1916-2003 Komposition Signerad John
    Oct. 28, 2010

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Komposition Signerad John

    Est: kr5,000 - kr7,000

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Komposition Signerad John I. Berg. Olja på pannå, 63,5 x 44,5 cm. PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären Galerie Bel´Art, Stockholm Privat samling, Stockholm

    Stockholms Auktionsverket
  • JOHN IVAR BERG 1916-2003 Former mot blå ton
    Oct. 28, 2010

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Former mot blå ton

    Est: kr6,000 - kr8,000

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Former mot blå ton Signerad och daterad JI.B -50. Olja på duk, 44 x 67 cm. PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären Galerie Bel´Art, Stockholm Privat samling, Stockholm LITTERATUR: Teddy Brunius: John Ivar Berg - Avantgardist och konkret konstnär, Stockholm 2004, avbildad sidan 45

    Stockholms Auktionsverket
  • JOHN IVAR BERG 1916-2003 Komposition Signerad och
    Oct. 28, 2010

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Komposition Signerad och

    Est: kr6,000 - kr8,000

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Komposition Signerad och daterad JI.B -50. Olja på duk, 54 x 65 cm. PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären Galerie Bel´Art, Stockholm Privat samling, Stockholm LITTERATUR: Teddy Brunius: John Ivar Berg - Avantgardist och konkret konstnär, Stockholm 2004, avbildad sidan 49

    Stockholms Auktionsverket
    Oct. 28, 2010

    Est: kr6,000 - kr8,000

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Komposition Signerad och daterad JI.B. -50. Opakt glas och terrasit på pannå, 46 x 61 cm. PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären Galerie Bel´Art, Stockholm Privat samling, Stockholm UTSTÄLLD: 6:e Salon Réalités Nouvelles, Paris 1951 LITTERATUR: Teddy Brunius: John Ivar Berg - Avantgardist och konk...

    Stockholms Auktionsverket
  • JOHN IVAR BERG 1916-2003 Komposition 1 Signerad
    Oct. 28, 2010

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Komposition 1 Signerad

    Est: kr8,000 - kr10,000

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Komposition 1 Signerad och daterad JIB -47. Olja på duk, 100 x 73 cm. PROVENIENS Inköpt direkt från konstnären Galerie Bel´Art, Stockholm Privat samling, Stockholm LITTERATUR Teddy Brunius: John Ivar Berg - Avantgardist och konkret konstnär, Stockholm 2004, avbildad sidan 31 JOHN IVAR BERG - A...

    Stockholms Auktionsverket
  • JOHN IVAR BERG 1916-2003 Zigzag rörelse Signerad
    Oct. 29, 2009

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Zigzag rörelse Signerad

    Est: kr15,000 - kr18,000

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Zigzag rörelse Signerad med monogram och daterad -51. Olja på duk, 68 x 100,5 cm. UTSTÄLLD: Norrköpings Konstmuseum 2004 LITTERATUR: Teddy Brunius: John Ivar Berg Avantgardist och konkret konstnär, Stockholm 2004, avbildad sidan 37

    Stockholms Auktionsverket
  • JOHN IVAR BERG 1916-2003 Komposition Signerad med
    Oct. 29, 2009

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Komposition Signerad med

    Est: kr15,000 - kr18,000

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Komposition Signerad med monogram och daterad -50. Olja på duk, 89 x 115,5 cm. UTSTÄLLD: Norrköpings Konstmuseum 2004 LITTERATUR: Teddy Brunius: John Ivar Berg Avantgardist och konkret konstnär, Stockholm 2004, avbildad sidan 58

    Stockholms Auktionsverket
  • JOHN IVAR BERG 1916-2003 Komposition no 2 Signerad
    Oct. 29, 2009

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Komposition no 2 Signerad

    Est: kr12,000 - kr15,000

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Komposition no 2 Signerad med monogram och daterad -54. Olja på duk, 96 x 74 cm. UTSTÄLLD: Norrköpings Konstmuseum 2004 LITTERATUR: Teddy Brunius: John Ivar Berg Avantgardist och konkret konstnär, Stockholm 2004, avbildad sidan 34

    Stockholms Auktionsverket
  • JOHN IVAR BERG 1916-2003 Zigzagkomposition
    Oct. 29, 2009

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Zigzagkomposition

    Est: kr12,000 - kr15,000

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Zigzagkomposition Signerad med monogram. Olja på duk, 100 x 67,5 cm. Utförd 1951 UTSTÄLLD: Norrköpings Konstmuseum 2004 LITTERATUR: Teddy Brunius: John Ivar Berg Avantgardist och konkret konstnär, Stockholm 2004, avbildad sidan 56

    Stockholms Auktionsverket
  • JOHN IVAR BERG 1916-2003 Komposition no 6 Signerad
    Oct. 29, 2009

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Komposition no 6 Signerad

    Est: kr15,000 - kr18,000

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Komposition no 6 Signerad med monogram och daterad -54. Olja på duk, 74 x 99 cm. UTSTÄLLD: Norrköpings Konstmuseum 2004 LITTERATUR: Teddy Brunius: John Ivar Berg Avantgardist och konkret konstnär, Stockholm 2004, avbildad sidan 59

    Stockholms Auktionsverket
  • JOHN IVAR BERG 1916-2003 Zigzag rörelse no 3
    Oct. 29, 2009

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Zigzag rörelse no 3

    Est: kr15,000 - kr18,000

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Zigzag rörelse no 3 Signerad med monogram och daterad -54. Olja på duk, 100 x 74 cm. UTSTÄLLD: Norrköpings Konstmuseum 2004 LITTERATUR: Teddy Brunius: John Ivar Berg Avantgardist och konkret konstnär, Stockholm 2004, avbildad sidan 62

    Stockholms Auktionsverket
  • JOHN IVAR BERG 1916-2003 Rytmisk komposition
    Oct. 29, 2009

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Rytmisk komposition

    Est: kr10,000 - kr12,000

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Rytmisk komposition Signerad med monogram och daterad -50. Olja på duk, 63,5 x 92 cm. UTSTÄLLD: Norrköpings Konstmuseum 2004 LITTERATUR: Teddy Brunius: John Ivar Berg Avantgardist och konkret konstnär, Stockholm 2004, avbildad sidan 44

    Stockholms Auktionsverket
    Oct. 29, 2009

    Est: kr18,000 - kr20,000

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Komposition Signerad med monogram och daterad -51. Olja på duk, 81 x 115 cm. UTSTÄLLD: Norrköpings Konstmuseum 2004 LITTERATUR: Teddy Brunius: John Ivar Berg Avantgardist och konkret konstnär, Stockholm 2004, avbildad sidan 41

    Stockholms Auktionsverket
  • JOHN IVAR BERG 1916-2003 Diagonal rytm Signerad
    Oct. 29, 2009

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Diagonal rytm Signerad

    Est: kr12,000 - kr15,000

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Diagonal rytm Signerad med monogram och daterad -51. Olja på duk, 68 x 100 cm. UTSTÄLLD: Norrköpings Konstmuseum 2004 LITTERATUR: Teddy Brunius: John Ivar Berg Avantgardist och konkret konstnär, Stockholm 2004, avbildad sidan 57

    Stockholms Auktionsverket
  • JOHN IVAR BERG 1916-2003 Komposition no 3 Signerad
    Oct. 29, 2009

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Komposition no 3 Signerad

    Est: kr15,000 - kr18,000

    JOHN IVAR BERG 1916-2003 Komposition no 3 Signerad med monogram och daterad -53. Olja på pannå, 113 x 85 cm. UTSTÄLLD: Norrköpings Konstmuseum 2004 LITTERATUR: Teddy Brunius: John Ivar Berg Avantgardist och konkret konstnär, Stockholm 2004, avbildad sidan 39 JOHN IVAR BERG AVANTGARDIST OCH KONKRETIST Konkretism som begrepp...

    Stockholms Auktionsverket
  • JOHN IVAR BERG född 1916 Komposition Signerad John
    Apr. 28, 2009

    JOHN IVAR BERG född 1916 Komposition Signerad John

    Est: kr12,000 - kr15,000

    JOHN IVAR BERG född 1916 Komposition Signerad John I Berg. Olja på duk, 59 x 47,5 cm. PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägare LITTERATUR Teddy Brunius, John Ivar Berg - Avantgardist och konkret konstnär, Stockholm 2004, avbildad sidan 27 Ändring/Sale room notice LITTERATUR Teddy Brunius, John Ivar Berg - Avantgardist och konkret konstnär, Stockholm 2004, avbildad sidan 27

    Stockholms Auktionsverket
  • JOHN IVAR BERG född 1916 Komposition Signerad och
    Apr. 28, 2009

    JOHN IVAR BERG född 1916 Komposition Signerad och

    Est: kr15,000 - kr20,000

    JOHN IVAR BERG född 1916 Komposition Signerad och daterad JI.B -52. Olja på duk, 48 x 72 cm. PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägare LITTERATUR Teddy Brunius, John Ivar Berg - Avantgardist och konkret konstnär, Stockholm 2004, avbildad sidan 35 Ändring/Sale room notice LITTERATUR Teddy Brunius, John Ivar Berg - Avantgardist och konkret konstnär, Stockholm 2004, avbildad sidan 35

    Stockholms Auktionsverket
    Apr. 28, 2009

    Est: kr12,000 - kr15,000

    JOHN IVAR BERG född 1916 Komposition Signerad och daterad JIB -50. Olja på duk, 48 x 67 cm. PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägare LITTERATUR Teddy Brunius, John Ivar Berg - Avantgardist och konkret konstnär, Stockholm 2004, avbildad sidan 40 Ändring/Sale room notice LITTERATUR Teddy Brunius, John Ivar Berg - Avantgardist och konkret konstnär, Stockholm 2004, avbildad sidan 40

    Stockholms Auktionsverket
  • JOHN IVAR BERG född 1916 Konkret komposition
    Apr. 28, 2009

    JOHN IVAR BERG född 1916 Konkret komposition

    Est: kr15,000 - kr20,000

    JOHN IVAR BERG född 1916 Konkret komposition Signerad och daterad JI.B -50. Olja på duk, 46 x 60 cm. LITTERATUR Teddy Brunius, John Ivar Berg - Avantgardist och konkret konstnär, Stockholm 2004, avbildad sidan 53 Ändring/Sale room notice LITTERATUR Teddy Brunius, John Ivar Berg - Avantgardist och konkret konstnär, Stockholm 2004, avbildad sidan 53

    Stockholms Auktionsverket
  • JOHN IVAR BERG född 1916 komposition No 6 signerad
    Apr. 24, 2008

    JOHN IVAR BERG född 1916 komposition No 6 signerad

    Est: kr15,000 - kr18,000

    JOHN IVAR BERG född 1916 komposition No 6 signerad John I. Berg samt daterad på baksidan -48. Olja på duk, 75 x 59 cm.

    Stockholms Auktionsverket